Žijeme v dobe, v rámci ktorej sa niekedy zdá, že nič nie je nemožné. Stále sme svedkami rôznych výskumov, inovácií či riešení, ktoré boli kedysi nereálne. Aj napriek neustálemu nielen technologickému vývoju však ľudstvo stále trápia závažné problémy, s ktorými si nevedia poradiť ani tí najvýznamnejší odborníci z celého sveta.

Bohužiaľ to čoraz častejšie platí aj v prípade medicíny, kde lekári často krát nevedia nájsť spôsob liečenia daných ochorení. Azda tou najobávanejšou chorobou ľudstva, s ktorou si už stáročia nevieme dať rady predstavuje rakovina. Už pri všeobecnom opise tohto ochorenia sa uvádza, že je nepravdepodobné, že raz bude existovať univerzálny liek. Samotná liečba predstavuje komplexnú problematiku, na ktorej sa podieľajú medicínske odbory či špecializované vedecké tímy.

Izraelskí vedci tvrdia, že našli liek

Áno, možno si povieš, že takýchto správ už bolo viacero a stále sa nič nevyriešilo. V týchto prípadoch sú však aj malé pokroky skvelou správou pre ľudstvo a zdá sa, že Izraelskí vedci to myslia vážne. Podľa ich slov totiž univerzálny liek predstavia do jedného roka.

Prečítajte si tiež!
Vedecký pokrok, aký nema obdoby: Vyvinuli technológiu, vďaka ktorej poslali zvuk priamo do ucha pomocou laseru

Riešením sú peptidy

Organická chemická zlúčenina, ktorá vzniká zlúčením viacerých aminokyselín je podľa nich tou správnou cestou. Práve peptidy by mali zabrániť nádorovým ochoreniam a nežiadúcim účinkom v prípade samotnej liečby. K výskumu sa už vyjadrili aj kritici, ktorí na jednej strane uvádzajú, že ide o naozaj zaujímavú a neslýchanú metódu, ktorá je však na druhej strane nadhodnotená. V zápätí však uviedli, že prístup môže naozaj fungovať, no prevedené štúdie boli vykonané len na testovaní myší a výsledky doteraz nikto nevidel.

K situácii sa vyjadrili aj medicínsky odborníci, ktorí dúfajú, že nový prístup bude úspešný, no zároveň upozorňujú, že proces liečby ľudí je omnoho zložitejší a komplikovanejší ako v prípade testovania myší. V rámci liečenia rakoviny sa už objavilo viacero nádejí, medzi ktoré zaraďujeme imunoterapiu či chemoterapiu. Viaceré liečby sú však veľmi finančne náročné a obsahujú množstvo vedľajších účinkov, čo by bolo v prípade peptidov úplne inak.

Tie by mohli predstavovať skvelú alternatívu, nakoľko sú pomerne lacné, dostupné a menej pravdepodobné sú aj vedľajšie účinky, ktoré napríklad v prípade chemoterapie spôsobujú obrovské ťažkosti. Mimochodom už aj v súčasnosti určité druhy peptidov napomáhajú pri liečbe obávanej rakoviny.

Tie najvyššie možné ciele

Potvrdzujú to aj stanovené ciele vedeckého tímu. Prvým je patentovať špecifické peptidové štruktúry a následne aplikovať prvé testovanie a prispôsobenie pre ľudí, čo však môže trvať aj niekoľko rokov. Predseda predstavenstva však na druhej strane verí, že už o rok prinesú kompletnú liečbu rakoviny, ktorá bude účinná už od prvého dňa, neprinesie vedľajšie účinky a bude finančne menej náročná.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú