Vedci z Univerzity v Tel Avive tvrdia, že vyvinuli nový spôsob liečby a prevencie najagresívnejšieho typu rakoviny kože, melanómu. Nová vakcína s použitím nanotechnológie bola zatiaľ efektívna u myší, píše Times of Israel.
V štúdii, ktorá bola publikovaná v Nature Nanotechnology, výskumníci z izraelskej univerzity tvrdia, že boli schopní upozorniť imunitný systém na prítomnosť buniek zhubného nádoru kože, melanómu, a viesť ho tak k účinnej reakcii proti tejto chorobe. To sa im úspešne podarilo u myší, pričom použili malú vakcínu s využitím nanotechnológie.
„Náš výskum otvára dvere k úplne novému vakcinačnému prístupu na účinnú liečbu melanómu, dokonca aj v tých najpokročilejších štádiách choroby.“ uviedla predsedkyňa Katedry fyziológie a farmakológie univerzity, profesorka Ronit Satchi-Fainaro.

Prebudí imunitný systém
Vedci pripravili miniatúrne kapsule s veľkosťou asi 170 nanometrov, ktoré naplnili chemickými látkami charakteristickými pre rakovinové bunky a spustili ich priamo do buniek, ktoré regulujú reakciu imunitného systému.
Keď boli v telách myší identifikované melanómové bunky, imunitný systém sa rozbehol a jeho bunky sa naučili identifikovať a napádať bunky melanómu, píše Jerusalem Post. To tiež znamenalo, že imunitný systém týchto myší bude na bunky melanómu útočiť, ak sa v tele objavia. Podľa vedcov sa liečba javí účinná na existujúcu chorobu, ako aj na jej prevenciu.

Na trhu najskôr o 5 rokov
Výskumníci potom skúmali účinnosť vakcíny počas troch rôznych podmienok. Najskôr bola vakcína podaná zdravým myšiam, ktorým bola neskôr podaná injekcia melanómových buniek. Vakcína chorobu úspešne odvrátila.
V druhom prípade na už infikované myši použili liečbu kombináciou vakcíny a imunoterapie, ktorá výrazne oneskorila progres choroby a predĺžila život infikovaných myší. Nakoniec si vedci správnosť svojho prístupu potvrdili s tkanivami odobratými pacientom s melanómom mozgu, čo ukazuje, že vakcína je schopná liečiť aj tieto metastázy choroby.
Skupina vedcov v súčasnosti zakladá spoločnosť, ktorá bude ďalej ich vakcínu rozvíjať. Podľa Satchi-Fainaro môže však trvať najmenej 5 až 10 rokov, kým sa výrobok dostane na trh, a to aj ak všetky klinické skúšky prebehnú dobre.
Tech

ZAUJÍMAVÉ Takto sa rodia legendy. Čo je za grafickým kabátom najkrajších hier histórie? Viac, ako si myslíš

Honoru prospel rozchod s Huawei. Získava späť kľúčových dodávateľov technológií

Obrovský dizajnový posun. Novú Škodu Fabia Monte Carlo nafotili na verejnosti pri testoch

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení
