Situácia vo výrobnom priemysle využívajúcom polovodičové súčiastky sa stále nezlepšuje. Popri automobilkách na to doplácajú aj výrobcovia drobnej elektroniky, ktorým chýba dostatok polovodičov. Medzi nimi sa podľa nových správ prekvapivo ocitá aj taký Apple, ktorý údajne musel okresať pôvodný výrobný plán novej série iPhone 13, a to hneď o niekoľko miliónov kusov, informuje Bloomberg.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple sa snažil zabezpečiť si dostatok čipov pre svoje produkty u najväčšieho svetového výrobcu na Taiwane. A podobne ako Samsung, aj Apple sa dlhé mesiace vyhýbal vážnym dôsledkom polovodičovej krízy. Dôvodom bolo, že výrobcovia smartfónov v začiatkoch pandémie koronavírusu neznižovali dopyt po čipoch v takej miere, ako to robili automobilky kvôli očakávaniam z poklesu predajov.

Na krízu dopláca už aj Apple

To sa následne odrazilo aj na relatívne dobrej dostupnosti komponentov a plynulosti výroby smartfónov. Po roku sa však objavujú správy, že aj tento kalifornský gigant sa musí popasovať s kritickou situáciou a podľa Bloombergu je nútený znížiť pôvodný plán výroby iPhonov, z ktorých chcel do konca roka vyrobiť až 90 miliónov kusov. Tento objem mal údajne teraz znížiť o celých 10 miliónov kusov.

Takéto obmedzenie produkcie predstavuje pokles objemu výroby zhruba o 11 %, a to všetko kvôli nedostatočným dodávkam čipov od Broadcomu a Texas Instruments. Paradoxne tak Apple nedopláca na vyťaženosť taiwanského TSMC, ktorý vyrába aj jeho najnovší procesor A15 Bionic. iPhony totiž obsahujú celý rad iných polovodičov od iných dodávateľov, ktorí momentálne nie sú schopní pokryť vysoký dopyt.

Akhere Unuabona/Unsplash

Spomenutí dodávatelia pritom vyrábajú pre iPhony čipy zodpovedné za teplotný manažment, Face ID, bezdrôtové nabíjanie či USB konektivitu. Aj napriek tým najlepším vzťahom s výrobcami tak Apple jednoducho nemá prístup k dostatočnému množstvu potrebných čipov, aby naplnil svoj výrobný cieľ. Takáto situácia sa potom môže podpísať pod oneskorené dodávky aj v prípade nových iPhonov 13.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Apple sa spamätal. Kvôli týmto dôvodom sa oplatí kúpiť aj iPhone 13 Pro Max

Zatiaľ čo dostupnosť lacnejších smartfónov od Apple na trhu je relatívne dobrá, zákazníci si počkajú najmä na prémiové modely iPhone 13 Pro a obzvlášť na najväčší iPhone 13 Pro Max, u ktorého sa prejavuje najväčšie zdržanie pri dodaní.

Na túto situáciu už pred niekoľkými mesiacmi upozorňoval aj Tim Cook počas 3. kvartálneho oznámenia hospodárskych výsledkov pre investorov, kedy taktiež zainteresovaných ubezpečoval, že firma spraví všetko preto, aby sa so situáciou vysporiadala.

Nedostatok čipov potrvá ešte dlho

O polovodičovej kríze sme v redakcii FonTech.sk informovali priebežne v uplynulých mesiacoch, kedy sa opakovane potvrdzovala zhoršujúca sa situácia s dostupnosťou polovodičov, ale aj zvyšujúce sa ceny elektroniky a domácich spotrebičov. Momentálne je pred vianočnými sviatkami cítiť nedostatok zásob takmer vo všetkých kategóriách týchto produktov.

„Pokiaľ majú spotrebitelia vybratý konkrétny tovar, rozhodne by nemali na nič čakať. Na druhej strane sa nie je treba obávať, že by boli regály prázdne,“ podotkol vo vyjadrení pre FonTech.sk Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko.

Nákupy na poslednú chvíľu by teda boli tento rok tým najhorším možným riešením, ktorým by sa aj Slováci mohli pripraviť o vytúžený darček pod stromčekom.

Freepik (Úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Kríza brutálne vystrelí ceny: Slovákov čakajú drahé Vianoce. Priplatíme si za elektroniku aj spotrebiče

Notebooky, smartfóny, herné konzoly, televízory menších uhlopriečok, vstavané spotrebiče, umývačky, záhradná technika, nedostatkové modely sa vyskytujú v podstate v každej kategórii.

Evidujeme krátkodobé, ale aj dlhodobé výpadky, najmä keď vypadne konkrétny diel vo výrobe od subdodávateľa fabriky,“ vyjadril sa pre FonTech.sk Martin Hlavaj, manažér nákupu spoločnosti NAY.

A hoci sa očakávalo zdražovanie aj v segmente smartfónov, predstavenie iPhonov 13 ukázalo, že Apple sa nevydal týmto smerom a zachoval pre koncového zákazníka rovnaké ceny ako vlani. Prekvapivo však zlacneli aj také vlajkové lode od Samsungu, ktorý tento rok priniesol na trh ešte lacnejší Galaxy Flip 3 a Galaxy Z Fold 3.

„Najdlhšie však budú nedostatkom čipov trpieť výrobcovia špičkového elektronického tovaru, ako telefónov, pretože sú stále závislí od veľmi obmedzeného počtu dodávateľov, hoci už aj tí vyrábajú na plný výkon,“ informoval Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú repuliku.

Otázka nedostupnosti polovodičov sa však tak skoro nevyrieši. Podľa mnohých odborníkov z priemyslu a analytikov potrvá kríza až do polovice budúceho roka, pričom také TSMC, najväčší výrobca polovodičov na svete, bude údajne schopné reagovať a pokryť vysoký dopyt až v roku 2023.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú