Už sme si tak nejak zvykli na to, že všetky doposiaľ predstavené verzie iPhonu ponúkli totožný systém, ktorý sa líšil maximálne vo verzii. Pochopiteľne sa tak medzi najstaršími a najnovšími modelmi môžu nájsť nejaké odlišnosti, no tie sú zapríčinené vekom a nedostatočným hardvérom, ktorý neumožňuje update na novšie verzie.

Teraz sa však zdá, že Apple z napádu jednotného systému pre všetky predávané smartfóny upustil. Najnovší iPhone 8 má totiž priniesť oproti klasickým modelom niekoľko zaujímavých prvkov, ktoré ho tak odlíšia nielen po stránke hardvéru, ale aj softvéru. V prvom rade tak má ísť o akúsi „plávajúcu“ spodnú lištu, ktorá naďalej poslúži na spúšťanie pre používateľa najdôležitejších aplikácií. Dostane sa však na jeden zásadný rozdiel, a to taký, že táto lišta nebude siahať až k spodnej hrane obrazovky, ale bude sa nad ňou jemne vznášať.

Absencia domovského tlačidla spôsobí zmeny

Okrem iného tento zaujímavý prvok poslúži ako náhrada za domovské tlačidlo, keďže ho bude možné ovládať pomocou rôznych gest. Z domovskej obrazovky tak stačí po tejto lište potiahnuť prstom smerom nahor, aby sa otvoril náhľad všetkých spustených aplikácii. Lišta sa, samozrejme, po otvorení jednej z nich schová, no bude ju možné gestom zo spodnej hrany obrazovky smerom nahor opätovne vysunúť. Zároveň má tento prvok slúžiť na odomykanie, ktoré vďaka absencii skenera odtlačkov prstov bude spracované odlišne ako sme boli za posledné roky zvyknutí.

Odomykanie pomocou tváre
Nenechaj si ujsť
Bez srandy: iPhone 8 ešte ani nebol predstavený, no Číňania už majú vlastný klon bežiaci na Androide

Celkovo však nedôjde k žiadnej výraznej zmene pri používaní, čo odhaľuje aj video, o ktoré sa postaral jeden z fanúšikov americkej spoločnosti. Vzhľadom na odlišnosti, ktoré iPhone 8 ponúkne po hardvérovej stránke, je teda vcelku pochopiteľné, že muselo prísť aj na tie softvérové.

Ďalej sa tak očakáva implementovanie funkcie poklepania pre rozsvietenie displej, ale aj 3D rozpoznávania tváre, ktoré má nahradiť obľúbené TouchID. S veľkou pravdepodobnosťou sa ale dostane aj na ďalšie zmeny. Všetko sa však dozvieme už 12. septembra, kedy má byť tento smartfón oficiálne odhalený.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom