Posledné dni asi najdiskutovanejší smartfón, na ktorý čaká nespočetné množstvo fanúšikov po celom svete. Technologický svet dnes upriamil svoju pozornosť na „mesto anjelov“, San Francisco, kde sa konala špeciálna konferencia spoločnosti Apple. Ako inak, dočkali sme sa nových iPhonov v poradí už 7. generácie. 

Čo teda pre nás, koncových užívateľov, prináša nová dvojica, ktorá má doslova zruinovať tržby popredných výrobcov Androidov? V podstate sú tu dve veľmi zásadné novinky, ktoré vyznievajú úžasne, no nie je to nič svetoborné alebo revolučné. Samotný začiatok dnešného dňa bol doslova komický, nakoľko oficiálny Twitter Applu predčasne uverejnil oficiálny dátum predpredaja a nejaké ďalšie detaily. Pozornosť médií teda smerovala ihneď na predstavenie, ktoré bolo plné veľkých slov, no dokáže sa Apple činiť aj v reále? Predstavme si tieto dva trháky pre tento rok aj podrobnejšie.

Apple iPhone 6S 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Dizajn v znamení menších zmien a už žiadny 3,5 mm audio jack

Možno si poviete, kurnik, ten Apple nič nové nevymýšľa. Z časti vám dáme za pravdu a dizajn noviniek je veľmi podobný modelom 6 / 6 Plus, respektíve 6S / 6S Plus. Prvou zmenou konštrukcie je odstránenie nevkusných predelov antén (po novom sa nachádzajú navrchu a naspodku) a nová čierna farebná varianta s čiernym logom nahryznutého jablka. Konštrukcia však má ešte dve zásadné novinky, ktoré stoja za zmienku. Prvou je vodeodolnosť podľa certifikácie IP67. Druhá je však oveľa vážnejšieho charakteru. Tim Cook nám už počas roka naznačoval, že môže nastať situácia, pri ktorej nové iPhony nebudú mať 3.5 mm audio jack.

iphone-7-oficialne-3

A naozaj je tomu tak. Ste nahnevaní? Nebojte, situácia nie je také kritická. iPhone 7 a 7 Plus prichádzajú s napájacím Lightning konektorom, pre ktorý sú zároveň prispôsobené aj nové slúchadlá EarPods nachádzajúce sa v balení so zaujímavými inteligentnými funkciami. Našťastie, Apple pridal do balenia aj redukciu. Celkom veľkorysé, čo poviete? Zmenou prešlo aj ikonické tlačidlo Domov, ktoré je trochu odlišné po mechanickej stránke. Využíva technológiu z najnovších MacBookov a nemôžete ho naozaj stlačiť, no tlačidlo dokáže vytvoriť takú spätnú odozvu, pri ktorej cítite, že ste tlačidlo zatlačili.

iphone-7-oficialne-5

Displej

7-čka si ponechala 4,7-palcový displej so slabším HD rozlíšením, pričom „Plusko“ prichádza s úplne rovnakým 5,5-palcovým panelom, ktorý má FullHD rozlíšenie. Samozrejmosťou je aj zachovanie technológie 3D Touch, teda citlivosti displeja na tlak, akým naň pôsobíte. I keď Apple sa nezastáva brutálneho zvyšovania rozlíšenia displejov, tento rok by sa už patrilo trochu zdvihnúť kvalitu panelov, no nie? Nevadí, budúci majitelia však na oplátku dostanú dokonalé podanie farieb a špičkové zobrazovanie na priamom slnku i v noci.

Apple iPhone 6S plus 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

iphone-7-oficialne-6

Trochu sa ešte zastavme pri slúchadlách EarPods. Nová verzia má jednu špeciálnu vlastnosť, ktorá dokáže zistiť podľa senzorov, či máte slúchadlá naozaj v ušiach a podľa toho bude púšťať hudbu. Dokonca podporujú aj synchronizáciu cez iCloud, aby ste mali vždy všetky podrobnosti so sebou na každom z vašich Apple zariadení.

sound_earpods_large_2x

Klasický ale aj duálny fotoaparát

Pri iPhone 7-čke nastali v oblasti fotoaparátu len minoritné zmeny, ktoré len vylepšujú takmer dokonalý snímač z minulého roka. Hovoríme o 12 MPx rozlíšení s clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Na druhej dostal väčší brat oveľa viacej noviniek, ktoré stoja za zmienku.

Na zadnej strane iPhonu 7 Plus sídli duálny 12 MPx fotoaparát. Jeden snímač je širokouhlý a druhý teleobjektív. Primárny snímač má clonu f/1.8, zatiaľ čo sekundárny prináša taktiež dobré clonové číslo f/2.2. Čerešničkou na torte je prítomnosť dvojnásobného optického zoomu. Dvojicu fotoaparátov je možné využiť aj pre zmenu hĺbky ostrosti fotografií. V neposlednom rade nesmieme zabúdať ani na optickú stabilizáciu videa a natáčanie videa v 4K rozlíšení pri 30 fps pri oboch smartfónoch.

Prvé štvorjadrové iPhony

Ako každý nový iPhone, aj ten „sedmičkový“ prichádza s novými črevami. Apple teraz zasadil mierny úder tvrdým „jabĺčkarom“, ktorí sa silou mocou bránili viacjadrovým procesorom. iPhone 7 a 7 Plus totižto prichádzajú so štvorjadrovým Apple A10 Fusion procesorom, ktorý je založený na 64-bitovej architektúre. Nový čipset Applu je rozdelený do dvoch clusterov, pričom prvý zahŕňa dvojicu výkonných jadier. Podľa Apple je každé z nich o 40% výkonnejšie ako jadrá v predošlej generácii jablčného čipsetu. Zvyšné dve jadrá sú šetrného pôvodu, pričom bežia len na jednu pätinu svojho výkonu. Apple tak chce ušetriť čo najviac energie už beztak slabej batérie.

iphone-7-oficialne-7

Ani tentokrát sa zrejme Apple nemá čím chváliť, teda aspoň pokiaľ ide o kapacitu batérie. Akú kapacitu dostali články batérií v nových iPhonoch nevieme, no americký gigant zverejnil najlepšie výsledky výdrže, ktorú aj tak nikdy nedosiahnete. V priemernej výdrži sa majú „sedmičkové AjFóny“ zlepšiť o približne dve hodiny oproti predošlým modelom, iPhone 6s a 6s Plus.

Opäť šialená cena

Ceny nových iPhonov sa v podstate každoročne nemenia, keďže nový model preberie štartovaciu cenu toho starého. Rovnako je to aj pri iPhone 7 a 7 Plus, pričom ajpgrejdom prešla vnútorná pamäť. 16 GB model je mŕtvy (konečne) a k dispozícii sú verzie s 32 GB, 128 GB a 256 GB úložiskom. Základný model iPhone 7 začína na 649 amerických dolároch, pričom pri väčšom iPhone 7 Plus to je až 769 dolárov. S narastajúcou kapacitou vnútornej pamäte si potom zakaždým k základnej cene prirátajte ďalších 100 $. Krajiny v prvej vlne dodávok si novinky užijú už 16. septembra, zatiaľ čo Slovensko bude v druhej vlne o týždeň neskôr.

Na článku spolupracoval Kristián Hrušovský.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom