Žiadna Amerika, Rusko či Čína. Internet „ovládajú“ tri malé ostrovné krajiny ležiace v najväčšom oceáne na Zemi. Jeden je krajinou s najväčším množstvom stránok na internete, ďalší ti umožní vytvoriť doménu so smajlíkom a iný zarába nemalé peniaze na službách ako je napríklad Twitch.

Hoci je internet neodlučiteľnou súčasťou našich životov a niektorí ľudia by si bez neho nevedeli predstaviť ani pár dní, tomuto virtuálnemu svetu kraľujú krajiny, o ktorých mnohí ešte ani nepočuli.

Malým krajinám v Tichomorí doslova mení celú ekonomiku. Reč je ostrovných štátoch Tokelau, Tuvalu a kráľovstve Tonga.

Najväčšia krajina na internete

Iste vieš, že všetky štáty sveta majú svoju koncovku. Domény jednotlivých štátov, respektíve národné domény najvyššej úrovne – známe tiež ako ccTLD (country code Top-Level Domains) sú označené dvoma písmenami, ktoré sa nachádzajú za bodkou, ktorú píšeš pri vyhľadávaní webových stránok. CcTLD pre Slovensko je .sk, stránky susednej Českej republiky končia .cz a Austrálie zasa .au.

Nominet

Stránky na webe však rastú ako huby po daždi a pochopiť veľkosť a rast online sveta nie je práve jednoduchá úloha. Našťastie pre nás, existujú národné registre ako Nominet, ktoré usilovne a podrobne sledujú meniaci sa internetový svet a vizualizujú veľkosť rôznych krajín na internete.

Prevapujúce je, že podľa mapy, ktorú Nominet zverejnil v máji 2021, nie je najväčšou krajinou na internete USA, Rusko či Čína, ale malý ostrovný štát Tokelau, ktorému bola priradená doména .tk.

Napriek tomu, že Tokelau sotva nájdeš na mape sveta, na mape internetu tento maličký ostrovný štát, respektíve skupinu troch tropických koralových atolov, nedokážeš prehliadnuť už desiatky rokov.

Ako inak, zadarmo

Ako píše portál Wired, popularita registrácie domén končiacich .tk začala v roku 2000, kedy holandský podnikateľ Joost Zuurbier založil spoločnosť FreeDom Registry (teraz FreeNom). Zuurbier v tom čase hľadal doménu najvyššej úrovne, ktorá by bola naklonená myšlienke bezplatnej registrácie domén. Po dlhom hľadaní objavil práve Tokelau.

Na rozdiel od väčšiny ostatných, registrácia domény .tk je na jeden rok úplne zdarma, čo z ostrova s 1 500 obyvateľmi spravilo veľmoc internetového sveta. Majú takmer 25 miliónov registrovaných domén.

Pre porovnanie, Slovensko ich má o niečo viac ako 420 000, Kanada má necelé 3 milióny, Spojené štáty americké 1,6 milióna, Nemecko viac ako 16 miliónov, Rusko 5 miliónov a Čína necelých 14 miliónov národných domén.

ScreenShot/Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa/ YouTube

Zuurbierova firma bezplatné registrácie, ktoré sa dlhší čas nevyužívajú, postupne nahrádza reklamnými stránkami. FreeNom na nich pochopiteľne zarába sám, no časť z týchto peňazí putuje do pokladne Tokelau.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP