Výskumníci z Kráľovského technologického inštitútu KTH v Štokholme dosiahli prelomový pokrok v oblasti optických vlákien. Presnejšie vedci v žurnále  ACS Nano uviedli, že sa im prostredníctvom 3D tlače podarilo vytvoriť „mikrooptiku z kremičitého skla“ – miniatúrne sklenené štruktúry nachádzajúce sa priamo na koncoch optických vlákien.

Zmieňovaná technológia sľubuje výrazné zvýšenie rýchlosti internetu a pripojenia, ako aj revolúciu v segmente diaľkového snímania, farmaceutického priemyslu, či fotoniky. Na tému upozornil portál SciTechDaily.

Sú neuveriteľne malé

Tímu odborníkov zo Švédska sa podarilo vytlačiť mikrooptiku na miniatúrne plôšky s veľkosťou prierezu ľudského vlasu, čím otvorili cestu k podstatnému zlepšeniu internetovej infraštruktúry. Integrácia skla z oxidu kremíka s optickými vláknami umožňuje vytvárať menšie a presnejšie senzory a zobrazovacie systémy.

David Callahan

Konvenčné metódy tvorby optických vlákien pomocou kremičitého skla si často vyžadujú spracovanie pri vysokých teplotách, ktoré dokážu poškodiť povlak vlákien citlivých na teplotu. Nová technika vyvinutá profesorom Kristinn Gylfasonom a jeho tímom však nevyžaduje tak vysoké teploty.

Konkrétne vedci uvádzajú, že na rozdiel od konvenčných metód ich metóda začína už so samotným materiálom, ktorý neobsahuje uhlík. To znamená, že na ďalšie spracovanie už nie je potrebná vysoká teplota.

Podľa dostupných informácií odborníci „vytlačili senzor z kremičitého skla, ktorý sa po viacerých meraniach ukázal byť odolnejší, ako štandardný senzor na báze plastov. Tieto štruktúry sú také malé, že by sa ich na povrch zrnka piesku zmestilo 1 000, čo je približne veľkosť senzorov, ktoré sa dnes používajú,“ uvádzajú vedci.

Táto miniaturizácia je kľúčom k ich potenciálnemu využitiu v rôznych technologických oblastiach. Spoluautor Po-Han Huang zdôraznil presnosť a rozsah týchto štruktúr, čím podčiarkol ich potenciál nahradiť súčasné senzorové technológie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP