Šírenie koronavírusu sa zdá sa nedarí stále zastaviť, pričom odkedy opustil hranice Číny, počet nakazených stúpol už aj v Európe. Jeho šírenie si však vieš veľmi podrobne odsledovať za pomoci tejto interaktívnej mapy.

Posledný krát sme ťa informovali v súvislosti s koronavírusom o tom, že Covid-19 si každým dňom vyberá v Európe viac a viac obetí. Nákaza sa tak rozšírila napríklad do Francúzska, Talianska či susedného Rakúska. Podľa niektorých správ tak počet nových prípadov nakazených celosvetovo po prvýkrát prekonal počty v samotnej Číne.

Na našom území však zatiaľ nie je žiaden dôvod na paniku, no ak plánuješ cestu do zahraničia a obávaš sa nákazy, či chceš mať o víruse prehľad, odporúčame ti túto interaktívnu mapu. V našich článkoch sme ju ako zdroj uviedli už niekoľkokrát, no v tomto období stoji rozhodne za pripomenutie.

Podrobná mapa z dôveryhodnými dátami

Za mapou stojí výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) z Katedry stavebného inžinierstva na Univerzite Johns Hopkins. Dáta pre svoju mapu čerpá z údajov svetovej zdravotníckej organizácie, ktorú môžeme poznať pod skratkou WHO. Okrem nej dáta dopĺňajú napríklad aj lokálne a regionálne zdravotnícke centrá z USA (CDC), Európy (ECDC) či Číny (CCDC).

Pri desktopovom zobrazení tvorí hlavnú zložku rozhranie svetová mapa, ktorá za pomoci červených bodov zobrazuje ohniská nákazy v daných regiónoch. Po kliknutí na tieto body sa zobrazí v mape informačné okno, ktoré ukazuje počet potvrdených prípadov, úmrtí, vyzdravených pacientov a zostavujúci počet nakazených.

Na pravej strane rozhrania je udávaný celkový počet úmrtí, ktorý je nižšie uvedený aj podľa jednotlivých regiónov. Hneď vedľa môžeš vidieť počet vyzdravených pacientov, ktorý je nižšie obdobne rozdelený podľa regiónov. Na ľavej strane rozhrania sú zobrazené počty potvrdených prípadov nákazy, ktoré si je možné pozrieť aj podľa regiónov. Po kliknutí na daný región v stĺpci sa zobrazí dané miesto na mape a aktualizujú sa aj údaje na pravej strane rozhrania.

Od 12. februára v čine počet nakazených rapídne stúpol

Samotné rozhranie v pravej dolnej časti dopĺňa aj grafové zobrazenie šírenia nákazy, pričom je možné pozorovať prípady v Číne a ostatných regiónoch spolu s počtom vyzdravených pacientov. Na základe tohto grafu môžeme vidieť, že 12. februára prudko stúpol počet nakazených v Číne a približne od 22. februára sa začala mierne hýbať aj krivka v ostatných regiónoch.

Ak sa teda pozrieme na jednotlivé regióny s potvrdenými nákazami, najbližšie k nám sa nachádza Rakúsko, ktoré hlási 2 potvrdené prípady, dokonca jeden už aj vo Viedni. Nákazu tiež môžeme pozorovať v Chorvátsku s 3 prípadmi, Rumunsku s jedným či Nemecku s 27 prípadmi a Taliansku, ktoré má až 453 potvrdených nakazení. Interaktívna mapa ústavu CSSE tak ponúka veľmi podrobnú a spoľahlivú pomoc, ktorú rozhodne odporúčame, ak sa o vírus a jeho šírenie zaujímaš.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú