Vedci v Nemecku predstavili revolučnú inteligentnú fasádu, ktorá zaujme už na prvý pohľad. FlectoLine pomocou umelej inteligencie dokáže regulovať svoj tvar podľa počasia a pomáha tak šetriť energiu, znižovať emisie a zvyšovať pohodlie v budovách. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Inšpirovaná prírodou

Za technológiou stoja odborníci z Inštitútu stavebných a konštrukčných návrhov (Institute of Building Structures and Structural Design, ITKE), Inštitútu pre textilné a vláknové technológie (Institute for Textile and Fiber Technologies, ITFT) na Univerzite v Stuttgarte a skupina PBG Plant Biomechanics z Univerzity vo Freiburgu.

Prvá plne funkčná verzia je po viac než desaťročnom výskume vystavená pri botanickej záhrade vo Freiburgu a tvorí ju 101 flexibilných lamiel z kompozitného vláknom spevneného plastu.

Lamely sa pomocou stlačeného vzduchu a umelej inteligencie automaticky pohybujú podľa aktuálnej teploty a slnečného žiarenia. Počas chladných dní sa stiahnu, aby prepustili do interiéru čo najviac tepla, pri vysokých teplotách sa zas roztvoria a vytvoria príjemný tieň. Systém je zároveň energeticky sebestačný vďaka integrovaným fotovoltickým modulom, ktoré zabezpečujú jeho prevádzku bez potreby externého napájania.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa itke (@itke_stuttgart)

Inšpiráciou pre vedcov bola mäsožravá rastlina Aldrovanda vesiculosa, ktorá dokáže rýchlo zavrieť pascu a zachytiť korisť, ako sú napríklad vodné blchy. Vedci sa inšpirovali aj chrobákom Graphosoma italicum, známejšia ako bzdocha pásikavá, ktorej krídla majú rôznu tuhosť a umožňujú precízne pohyby.

Získal významné ocenenie

Projekt nedávno získal špeciálnu cenu nadácie MVV Foundation for the Future v rámci inauguračnej ceny “Award for Bio-Inspired Innovations Baden-Württemberg”. Odovzdávanie sa uskutočnilo počas 6. ročníka Bionického kongresu v Mannheim pod záštitou regionálneho ministerstva potravín, vidieckych oblastí a ochrany spotrebiteľa.

„Vzhľadom na výzvy spôsobené klimatickými zmenami musí architektúra zvoliť nové smery. S FlectoLine sme úspešne preukázali, aký veľký potenciál adaptívne fasády v tomto ohľade majú. FlectoLine maximalizuje komfort a funkčnosť budovy a súčasne zlepšuje energetickú efektívnosť a znižuje emisie CO₂,“ uviedla Edith A. Gonzalez, výskumníčka z ITKE.

Spojenie vedy, technológie a prírodných princípov v projekte FlectoLine ukazuje, ako môže bio-inšpirovaný dizajn posúvať hranice udržateľnej výstavby a zároveň prinášať praktické riešenia pre moderné mestské prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP