Intel zvažuje kedysi nemysliteľné riešenie. Kvôli ťažkým časom už nevyrobí procesory len sám
Intel bol svojho času neprekonateľným výrobcom procesorov, no jeho veľký monopol končí. Chyby a problémy pri vývoji a výrobe sa podpísali na kritickej situácii, ktorá nemusí mať šťastný koniec. Spoločnosť pripustí možnosť, že na výrobu procesorov využije výrobcov tretích strán, a to aj napriek tomu, že za tie roky investovala do vlastnej výroby miliardy dolárov, informuje Bloomberg.
Kedysi líder vo svojom odvetví dnes pomaly upadá a problémy spred rokov ho dobiehajú čoraz viac. Konkurencia, z ktorej si kedysi mnohí uťahovali, sa chytila vedenia a predbehla aj tak etablovaného výrobcu procesorov.
Intel v posledných rokoch dokazuje, že už nie je tým ostrieľaným a dominantným na trhu. Dostal sa do ťažkostí, z ktorých sa len ťažko hľadá cesta von, a to najmä, ak mu na krk dýcha čoraz silnejší konkurent – AMD.
Intel začal výrazne zaostávať
Prekvapivé prehlásenia prišli najmä počas nedávneho oznámenia kvartálnych výsledkov spoločnosti, kedy na konferencii CEO Bob Swan informoval o situácii, v ktorej sa Intel ocitá. Náznaky problémov sa objavili už pred 5 rokmi, keď spoločnosť svetu prisľúbila modernejšie 10 nm procesory, ktoré mali na trhu nahradiť jej 14 nm čipy v desktopoch a notebookoch.
Neskôr sa však ukázalo, že ich Intel nestihne vyrobiť a dodať ani po rokoch. Prísľub z polovice poslednej dekády tak začal napĺňať až v tomto roku, no aj to nie tak úplne.
Ani jeho posledná 10. generácia desktopových procesorov totiž stále nie je vyrábaná 10 nm výrobným procesom. Miesto toho na trh priniesol 14 nm procesory, ktoré v priebehu rokov vylepšoval, aby poskytli vyšší výkon a vylepšili ďalšie aspekty. Dnes na nich mnohí odkazujú ako na 14 nm++++ procesory, no je otázne, dokedy chce Intel fungovať s týmto starším výrobným procesom a iba pridávať „+“ k označeniu.
Nenechaj si ujsť
Intel predstavil špeciálne procesory. Kombinujú legendárne Atom a Core jadrá
Na desktopové 10 nm procesory si počkáme ešte dlhšie, meškať budú aj 7 nm čipy
Jeho 10 nm čipy pre desktopy stále nie sú dostupné a tak skoro ešte ani nemusia byť. Spoločnosť totiž podľa portálu Tom’s Hardware informovala, že prvé 10 nm desktopové procesory prinesie na trh zrejme až v polovici budúceho roka, teda v čase, kedy už AMD bude pracovať na prechode k 5 nm výrobnému procesu a v ponuke bude mať naďalej 7 nm čipy.
Intel tak predbehol kedysi „zaostalý“ výrobca, ktorého procesory a grafické karty boli len terčom posmechov. A to je zásadná zmena na trhu, ktorú môžeme porovnať aj so súbojom Dávida a Goliáša.
Východiskom má byť outsourcing
Kritická situácia donútila Intel zvažovať aj možnosť, ktorú by si v čase veľkej slávy ešte pred pár rokmi ani nepripustil. Využije outsourcing. V tomto priemysle nejde o žiadnu nezvyčajnú stratégiu, koniec koncov, aj AMD pri výrobe čipov využíva výrobcu tretej strany, firmu TSMC.
Intel však investoval obrovské množstvo financií do vývoja a rozvoja vlastných výrobných kapacít. Outsourcoval len malé percento produkcie procesorov, ktoré boli vyrábané starou technológiou, no tie najlepšie kúsky vyrábal vo vlastnej dielni. Zdá sa ale, že teraz sa nedokáže posunúť vpred a ak chce konkurenciu aspoň dobehnúť, musí využiť iné zdroje. Po celé dekády dokázal Intel spájať nové architektúry procesorov s vlastným výrobným procesom.
Dlho tak mohol zvyšovať latku v tomto priemysle, no teraz narazil na prekážku. Pre porovnanie, taiwanské TSMC sa sústredí len na výrobu procesorov a poskytuje svoje výrobné kapacity zákazníkom, medzi ktorých patrí aj spomínané AMD.
TSMC môže riskovať nevýhodnú investíciu
Po oznámení najnovších výsledkov a plánov však akcie Intelu výrazne klesli. Niet sa ale čomu diviť. Investori totiž rozhodne neboli nadšení, keď zistili, že 7 nm procesory prídu už napriek doterajšiemu meškaniu ešte o ďalších 6 mesiacov neskôr a na trh sa zrejme dostanú až v roku 2022 alebo 2023, informoval The Verge.
Keďže je Intel značne pozadu, bude musieť outsourcovať výrobu týchto čipov. Pri hľadaní výrobcu však môže naraziť na nemalú prekážku. Ak by sa totiž chcel spoľahnúť na TSMC, taiwanský výrobca ho môže odmietnuť hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade má dostatok objednávok od iných spoločností a musel by tak rozšíriť výrobné kapacity.
Vraziť peniaze do rozvoja kvôli Intelu, ktorý môže neskôr presedlať späť na vlastnú výrobu, nevyzerá ako sľubná investícia do budúcnosti. Ostáva teda veľmi otázne, akým smerom sa spoločnosť vyberie a kam sa obráti pri hľadaní výrobcu pre svoje 7 nm procesory. V čase ich výroby, teda o nejaké 2 roky, už ale bude konkurenčné AMD omnoho ďalej.
Spomínané TSMC by malo začať pomaly prechádzať na ešte modernejší 3 nm výrobný proces. Čo sa však týka hustoty tranzistorov pri 7 nm procesoroch Intelu, je takmer rovnaká ako hustota tranzistorov pri 5 nm výrobnom procese TSMC, informuje ArsTechnica. Aj tento aspekt je tak ďalším dôkazom toho, že Intel zaostáva za konkurenciou a nedokáže naplniť očakávania trhu ani v najbližších rokoch.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Namiesto Intelu pochovali seba. Prelomový čip Nvidie narazil na vážne problémy, ľudia zúria
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Vedcov nechali s otvorenými ústami. Študenti postavili raketu, ktorou prekonali 20-ročný rekord
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Vedci nechápu: V Afrike využívajú včely na kurióznu činnosť, ktorá mení kľúčovú oblasť
Musia zatiahnuť za brzdu. Nemecký automobilový gigant chystá výrazné obmedzenia
Bitcoin zažíva historický úspech prekonania hranice 98 0000 dolárov
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené