Po dlhoročnom vedení Intelu sa misky váh v poslednom období nakláňa na stranu AMD, ktoré novými procesormi potvrdzuje dominanciu. Výnimkou nie sú ani procesory Ryzen 4000, ktorých výkon v testoch naďalej potvrdzuje náskok pred Intelom.

Nové mobilne procesory série Ryzen 4000 od AMD, ktoré sú určené pre notebooky, sme spoznali už počas januárovej konferencie CES 2020. O ich výkone sme sa doposiaľ veľa nedozvedali, a ak áno, väčšinou iba z neoficiálnych únikov a na reálne testy si budeme ešte musieť počkať. Nateraz budú musieť stačiť informácie od samotného AMD, ktoré prezentoval portál TechSpot.

Už počas predstavenia sme sa dozvedeli, že AMD rozdelí nové procesory Ryzen 4000 do troch skupín, ktoré budú identifikované pomocou písmen U, H a HS. V prípade série U (TDP 15W) pôjde o procesory určené pre ultrabooky a v prípade série H (TDP 45W) pôjde o herné procesory, pričom séria HS (TDP 35W) bude ich mierne úspornejšia verzia.

V rámci číselného rozdelenia sa dočkáme klasického odstupňovania Ryzen 3 (4 jadrá), 5 (6 jadier) a 7 (8 jadier). AMD uvádza aj procesor Ryzen 9, ktorý by mal rovnako používať 8 jadier, no oproti Ryzenu 7 poskytne o jedno grafické vlákno naviac. Číselne označenia navyše odzrkadlia aj počet výpočtových vlákien. Napríklad procesor Ryzen 5 4500U ponúkne 6 vláken a Ryzen 5 4600U 12 vlákien.

AMD však pre nezverejnilo úplné výsledky pre všetky vyššie uvedené procesory. Na uvedených grafoch môžeme vidieť reálne hodnoty spolu s percentuálnymi len pre procesory série 4000U, pričom v prípade série 4000H a HS vidno len percentuálne hodnoty.

Ak sa teda pozrieme na vyššie uvedené grafy, v prípade benchmarku Cinebench R20 a testoch jedného jadra dosiahol najvyššie skóre Ryzen 7 4800U, pričom procesor Intel i7-10710U ho mierne dobieha. Väčší rozdiel už nastáva v prípade rovnakého benchmarku a testu viacerých jadier, kde Ryzen 4800U ponúkne o 90 % vyšší výkon ako Intel  i7-1065G7 a 37 % vyšší v prípade Intelu i7-10710U.

V prípade ďalších výsledkov porovnania Ryzen procesorov s Intelom vidno už len percentuálne hodnoty, ktoré AMD zameralo na preukázanie vyššieho výkonu pri použití viacerých jadier.

Dominanciu Ryzen procesorov tak môžeme vidieť v prípade ďalších benchmarkov ako je PCMark či Kraken, taktiež v prípade spracovania videa, obrázkov, audia, digitálneho obsahu a rovnako tak aj v prípade herného výkonu pri hrách. V prípade hier sú uvedené hodnoty FPS.

Na reálne hodnoty výkonu série H a HS si počkáme až do predstavenia

Ako bolo uvedené vyššie, procesory Ryzen série H a HS uvádza AMD aktuálne len s percentuálnymi hodnotami. Dôvodom môže byť fakt, že Intel čoskoro prinesie nové procesory 10. generácie pre výkonné notebooky a AMD radšej vyčkáva. Napriek tomu, že nevidíme reálne hodnoty, percentuálne stále naznačujú, že Intel ťahá za kratší koniec.

Rozdielové výsledky sú v prípade benchmarku Cinebench R20, kde Ryzen 7 4800H dosiahol o 46 % vyššie skóre ako Intel i7-9750H. Značné percentuálne rozdiely vidieť aj v prípade spracovania videa, audia či Ray Tracingu, rovnako ako v prípade hier AoS, Hitman či Rise of Tomb Rider.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP