Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Po dlhých rokoch sa Intel rozhodol pristúpiť k radikálnemu kroku. V novej vlne procesorov chce zrušiť podporu BIOSu. Staršie systémy, ako Windows XP či DOS budú mať problémy.

BIOS bol dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou základných dosiek. Spočiatku ako základné rozhranie medzi hardvérom a softvérom operačného systému DOS, neskôr s príchodom generácie procesorov v 90. rokov klesla jeho rola na úroveň základného firmvéru počítača. BIOS sa v podstate staral už len o štart operačného systému, ktorý pristupoval k hardvéru prostredníctvom svojich ovládačov.

UEFI alebo vlastne BIOS?

Neskôr BIOS postupne v roli základného firmvéru nahradila modernejšia verzia UEFI. Ten poskytoval rozšírenejšie funkcie, ako napríklad možnosť stiahnuť a nainštalovať operačný systém z internetu. Zaujímavosťou ale je, že mnohí ho naďalej nazývajú BIOS. Najskôr to bude vďaka faktu, že vyzerá rovnako neprívetivo a zastarane, hoci mal potenciál vyzerať moderne s prívetivým grafickým rozhraním.

Historické systémy majú pochlebe

Intel totiž s príchodom novej generácie procesorov hodlá ukončiť podporu BIOSu. Dôvodom, prečo tak neurobil doteraz, je skôr je, že pomocou BIOSu štartujú aj prehistorické, ale stále používané systémy, ako DOS či nesmierne populárny Windows XP. Po novom však fanúšikovia týchto operačných systémov môžu mať problém s ich štartom na nových procesoroch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú