Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zákutia vesmíru zostávajú do dnešného dňa mnohými svetovými krajinami neprebádané. Určite vieš, že náš malý štát do početnej skupiny týchto krajín už takmer 20 rokov nepatrí vďaka historicky prvému a zatiaľ jedinému slovenskému kozmonautovi, Ivanovi Bellovi. Zrejme si však nemal najmenšieho poňatia o tom, že chudobná krajina, akou je India, sa môže pochváliť vlastným vesmírnym programom.

Tento program sa navyše stihol postarať o pár skutočne hodnotných úspechov, pričom za zmienku rozhodne stojí aspoň posledný z nich. Počas jedinej vesmírnej misie sa Indom podarilo vyniesť na orbitu Zeme neuveriteľných 104 satelitov, čím sa zaslúžili o pokorenie svetového rekordu. Ten držali donedávna Rusi, ktorí ešte v júny 2014 vyniesli naraz do vesmíru 37 týchto telies. Vesmírna loď Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), ktorá sa postarala o takmer trojnásobné prekonanie tohto rekordu, umiestnila na orbitu našej planéty počas svojej predošlej 23 rokov dlhej existencie ďalších 122 satelitov.

satelity Planet Dove

zdroj fotografie: Space

Vďaka dnešnej misii sa však toto číslo takmer zdvojnásobilo. Najväčšiu časť z tejto početnej skupiny telies tvorili satelity s názvom Dove od americkej spoločnosti Planet. Celkovo ich bolo až 88, pričom sú určené na vytváranie fotografií Zeme vo vysokom rozlíšení. Okrem iného zopár satelitov patrilo, samozrejme, aj Indii, ktorá vyslala na orbitu vesmírne telesá s názvom Cartosat-2, ktoré budú zamerané na sledovanie indických hraníc s Pakistanom a Čínou.

zdroj fotografie: XPrize

Nenechaj si ujsť
Video: Nová umelá inteligencia od Google sa naučila byť veľmi agresívna v stresových situáciách

PSLV bude vyslaný na ďalšiu misiu opäť v decembri tohto roka, kedy má slúžiť pri spolupráci indickej spoločnosti Team Indus a japonskej spoločnosti Hakuto. Tie sa spoločnou silou snažia priniesť vhodnú konkurenciu pre Google Lunar XPRIZE, ktorého cieľom je úspešne pristáť na povrchu Mesiaca, prejsť s roverom 500 metrov a odoslať fotografie a videá vo vysokom rozlíšení späť na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú