Svet technológií nás neprestáva každodenne prekvapovať a čoraz častejšie sa stretávame s mnohými významnými objavmi. Ten posledný má na svedomí spoločnosť IBM a jej výskumníci, ktorí dosiahli nevídaný úspech. Na pásku menšiu ako dlaň sa im podarilo uložiť dáta o veľkosti neuveriteľných 330 TB. 

Tento významný objav stanovil aj nový svetový rekord, pretože doposiaľ sa nikomu nepodarilo uložiť na malú pásku nekomprimované dáta o kapacite ohromných 330 TB, čo je ekvivalent pre 330 miliónov kníh v elektronickej podobe. Prototyp tejto špeciálnej magnetickej pásky poskytuje plošnú hustotu dát až 201 GB na štvorcový palec. To je až 20-násobne väčšie množstvo ako je aktuálne dostupné pri komerčne využívaných páskach. Aj keď sú magnetické pásky využívané už dlhé desaťročia, za ten čas sa ich kapacity a možnosti nesmierne znásobili.

Ohromný pokrok

Prvá páska vyšla na svetlo sveta ešte pred 60 rokmi. Tento typ úložiska sa dlhý čas využíval na archiváciu rôznych dokumentov či lekárskych záznamov. Len pre porovnanie, prvá páska IBM bola oproti tej najmodernejšej omnoho väčšia a dosahovala smiešnu kapacitu 2 MB. Tá dnešná využíva omnoho inovatívnejšie technológie a bola vyrobená v spolupráci so Sony Storage Media Solutions, ktoré spolu s IBM hľadalo nové možnosti zvýšenia hustoty záznamu na páske. Aj tento významný míľnik je dôkazom toho, že ani desiatky rokov po ich objavení sa na magnetické pásky nezanevrelo.

zdroj fotografie: IBM

Nenechaj si ujsť
Najväčší matematický problém sveta bol vyriešený pomocou superpočítača. Riešenie zaberá stovky TB pamäte

Tradične sa tieto úložné médiá využívajú pre zálohovanie dát a ich obnovu, no nové priemyselné riešenia ich využívajú aj pri prevádzke aplikácií mimo cloudových služieb. Cena tejto malej pásky s kapacitou 330 TB zatiaľ nie je známa. Podľa odhadov Evangeloasa Eleftherioua z IBM sa jej cenovka môže pohybovať mierne nad sumou za aktuálne dostupné magnetické pásky.

Nová éra

Jej ohromná kapacita však spôsobí, že cena za 1 TB úložiska bude pre zákazníkov veľmi lákavou. Výskum spoločností IBM a Sony ľudstvu predstavil novú éru magnetických pások, ktoré odteraz môžu dosahovať omnoho väčších kapacít.

zdroj fotografie: Sony

Vytvorenie tejto novinky im ale dalo poriadne zabrať. Počas výskumu tiež urobili mnohé vylepšenia v oblasti technológie pre dlhú výrobu naprašovaných pások a spôsobe ich mazania, čím sa zabezpečila dlhšia funkčnosť. Aj keď bežní používatelia v počítačoch a smartfónoch využívajú úplne iný typ úložiska, záujem o túto magnetickú pásku s kapacitou 330 TB nebude rozhodne malý. Väčšinou sa však o ňu „pobijú“ zákazníci z rôznych priemyselných odvetví, no viac detailov o tomto prelomovom objave ti objasní aj priložené video.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú