Zdá sa, že OpenAI neostane len pri softvérových riešeniach umelej inteligencie, ale čoskoro predstaví úplne nové produkty. Spoločnosť nedávno podala žiadosť o registráciu ochrannej známky produktov v Spojených štátoch amerických, čo naznačuje rozšírenie portfólia o nové technológie. O téme informoval portál TechCrunch.

Ďalší krok vo vývoji AI

O tom, že OpenAI by mala priniesť na trh svoj vlastný hardvér, sa hovorilo ešte počas minulého roka, keď spoločnosť oznámila spoluprácu s bývalým hlavným dizajnérom Apple, Johnym Ivom. Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI sa tiež vyjadril, že firma plánuje vyvíjať AI zariadenia v spolupráci s technologickými partnermi. Dodal však, že prvý komerčný produkt môžeme očakávať až o niekoľko rokov.

Zatiaľ veľa informácií o pripravovaných produktoch nemáme. Medzi zariadeniami uvedenými v žiadosti sú inteligentné hodinky, okuliare s rozšírenou realitou, či smart šperky. Zaujímavosťou medzi podanými patentmi sú však humanoidné roboty.

OpenAI plánuje vývoj robotov, ktoré budú mať schopnosť učiť sa a komunikovať s ľuďmi, čím by mohli slúžiť na asistenciu či zábavu. Spoločnosť už na jeseň minulého roka prijala Caitlin Kalinowski, bývalú manažérku hardvérového oddelenia v Mete, ktorá v OpenAI vedie nový projekt zameraný na robotiku.

Humanoidný robot s ľuďmi
Freepik

Vlastné čipy a kvantové počítače

Súčasťou patentu je tiež vývoj vlastných čipov, ktoré budú optimalizované pre AI modely. Podľa dostupných informácií spoločnosť spolupracuje s ďalšími výrobcami čipov – Broadcom a TSMC. Prvý vlastný čip by mohol byť uvedený na trh už v priebehu budúceho roka.

Spoločnosť naznačila možné zapojenie kvantových počítačov do vývoja umelej inteligencie. Minulý rok OpenAI prijal aj experta na kvantové systémy zo startupu PsiQuantum.

Ako uvádza portál The Register, kvantové počítače môžu výrazne zvýšiť efektivitu trénovania modelov umelej inteligencie, keďže dokážu vykonávať obrovské množstvo výpočtov súčasne. Využitie kvantových počítačov by AI modely nielen zrýchlili, ale aj zefektívnili a optimalizovali. Navyše náklady na výpočtový výkon pre AI naďalej rastú, využitie kvantového počítača by tak pre spoločnosť bola výhodným krokom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP