Napätá situácia medzi týmto čínskym gigantom a vládou Spojených štátov vznikla ešte v roku 2012, no vývoj naberá na obrátkach až v posledných mesiacoch. Po niekoľkých obvineniach sa spoločnosť rozhodla brániť legálnou cestou na súdoch, no pre istotu má aj vlastné eso v rukáve, informuje The Verge. Smartfóny a počítače Huawei môžu v budúcnosti disponovať vlastným OS, ak by bola spoločnosť odstavená od systémov Googlu a Microsoftu.

Politika Donalda Trumpa vytvorila v technologickom svete poriadne napätie, kvôli ktorému mnohé krajiny náhle odcudzili 5G technológie od spoločnosti Huawei. Spojené štáty dali jasne najavo, že komunikačné zariadenia od tejto čínskej firmy nechcú, čo obhajovali tým, že môže dôjsť k narušeniu bezpečnosti. Tieto tvrdenia výrobca smartfónov negoval, no Amerika napriek tomu v boji proti nemu nepoľavila.

Čínsky gigant myslí na budúcnosť svojich zariadení

Zlá situácia nedávno vyústila až k žalobe zo strany Huawei, ktorý sa svoju povesť a produkty chystá brániť na súdoch. Podľa spoločnosti jej Spojené štáty „bránia v zapojení sa do férovej hospodárskej súťaže,“ uviedol riaditeľ spoločnosti, Guo Ping v oficiálnom vyjadrení. Huawei sa však pripravuje aj na scenár, kedy by ostal bez dodávok softvéru z USA. Kvôli tomu tak mal začať s vývojom vlastnej náhrady za Android ešte v roku 2012, kedy sa podľa South China Morning Post začalo stíhanie spoločnosti Spojenými štátmi.

Nenechaj si ujsť
Napriek obvineniam má Huawei naďalej našpliapnuté stať sa najväčším výrobcom smartfónov

Do hľadáčika sa však dostala aj firma ZTE, ktorej konanie nakoniec viedlo k niekoľkomesačnému zákazu predaja smartfónov s Androidom. Hoci je na tom Huawei stále lepšie, budúcnosť jeho zariadení s Androidom a Windowsom je stále neistá.

Pripravujeme svoj vlastný operačný systém a pokiaľ sa ukáže, že už ďalej nebudeme môcť využívať tieto systémy, tak budeme mať plán B,“ prezradil CEO Huawei, Richard Yu, v nedávnom rozhovore pre Die Welt.

Nakoniec môže dôjsť k tomu, že spoločnosť nebude môcť tieto systémy vo svojich produktoch využiť. Práve preto si pripravuje vlastnú náhradu. Na alternatívnom systéme pre smartfóny mal podľa The Verge Huawei pracovať ešte aj v roku 2016. Aktuálne ale nie je známe, v akom štádiu vývoja sa OS nachádza.

Problémom budú aj vlastné procesory

Huawei však bude svojich zákazníkov informovať, ak sa rozhodne odpútať sa od amerického softvéru a staviť na vlastné riešenie. To ale neskončí len pri smartfónoch a náhradu bude musieť spoločnosť vytvoriť aj pre svoje notebooky.

Nanešťastie pochádza z USA aj hlavný dodávateľ procesorov pre tieto zariadenia, a tak si Huawei bude musieť nájsť novú cestu. Čipy od Intelu by boli preňho pasé a MediaTek neprichádza pri drahých notebookoch do úvahy. Spoločnosť by sa tak musela pustiť do návrhu vlastných procesorov, podobne ako to robí v segmente smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú