Čínsky telekomunikačný gigant Huawei mal vlani otestovať kontroverznú technológiu pre rozpoznávanie moslimskej menšiny v Číne, ktorá mala po identifikácii zalarmovať políciu. Vyplýva to z interných dokumentov a patentu softvéru, na ktorom spoločnosť spolupracovala s firmou Megvii pred 2 rokmi, informoval o tom ako prvý The Washington Post.

Utláčanie moslimskej menšiny v Číne je veľkým problémom, na ktorý zdá sa niet riešenie. Tamojšia vláda prísne kontroluje každodenný život Ujgurov, ktorí sú v mnohých bežných oblastiach života striktne obmedzovaní. Za takéto konanie si predstavitelia čínskej vlády vyslúžili obrovskú kritiku. Situáciu však teraz zhoršujú ďalšie správy o monitorovaní moslimov.

Technologický gigant sa mal zapojiť do sledovania etnickej menšiny

Huawei mal totiž podľa nedávnych správ publikovaných v decembri minulého roka otestovať softvér na identifikáciu Ujgurov, ktorý by na členov tejto etnickej komunity upozornil aj samotnú políciu. Tieto informácie odhalila organizácia IPVM, ktorá ich poskytla exkluzívne pre denník The Washingon Post.

Gigant mal na tento účel využiť a „vytrénovať“ umelú inteligenciu, ktorá s využitím kamerového systému v uliciach dokáže rozpoznať Ujgurov aj vo väčších davoch na základe skenovania tváre, ale aj pohybu a polohy tela, teda dokáže rozpoznať, či človek sedí, alebo stojí. Patent na túto technológiu Huawei podal ešte v roku 2018, informuje BBC.

Podľa správy IPVM mal systém po identifikácii tamojších moslimov vyslať na políciu alarm. Spoločnosť mala mať dokument informujúci o tejto technológii dostupný aj na svojom webe v Číne, stiahnutý bol však krátko po tom, ako sa organizácia IPVM a časopis The Post začali o dianie zaujímať.

Huawei a Megvii dovedna pracovali v uplynulých rokoch na 3 monitorovacích systémoch, no nie je známe, či bola technológia na identifikáciu Ujgurov dostupná pre využitie v reálnych podmienkach.

Zastúpenie Huawei sa však voči podozreniam, ktoré vyplývajú zo sledovania moslimskej menšiny pri testovaní sledovacieho systému, ohradilo tvrdením, že išlo len o test a technológia nebude v skutočnosti bežne využívaná.

Spoločnosti sa bránili, išlo len o test, reálne využitie technológie v praxi vylúčili

K téme sa vyjadrilo aj zastúpenie spoločnosti Megvii, ktoré informovalo, že systémy spoločnosti nie sú cielené na etnické skupiny ľudí. Odlišný názor však poskytli čínski úradníci, podľa ktorých predstavuje takýto systém technologickú vyspelosť krajiny a že jeho rozšírené využitie by pomohlo vládnym respondentom a bezpečnosti obyvateľstva.

Mnohí odborníci na umelú inteligenciu však vidia v takomto monitorovacom systéme obrovskú hrozbu, ktorá môže byť postupom času v Číne normalizovaná. Práve Čínska ľudová republika je vo svete silne kritizovaná za obmedzovanie slobody a prejavu. Podľa niektorých expertov chce postupným nasadzovaním nových technológií krajina získať kontrolu nad sociálnymi skupinami a menšinami ľudí.

Spoločnosť Megvii pritom patrí medzi svetovo uznávaných lídrov v oblasti monitorovacích systémov s rozpoznávaním tváre. Svojimi technológiami pokryla do júna 2020 pri monitorovaní verejných priestranstiev už 112 čínskych miest.

Dokument o „Ujgurskom alarme“ pritom hovorí o teste, ktorý by mohol viesť k zosúladeniu systémov Huawei a Megvii pre zabezpečenie plynulého monitorovania verejnosti.

V tomto teste bolo odskúšané, ako softvér a zariadenia týchto dvoch gigantov dokážu navzájom spolupracovať pri rozpoznávaní ľudí napríklad na základe pohlavia, veku či etnického pôvodu. Test bol podľa informácií The Washington Post ukončený úspešne a rovnako tak mal dopadnúť aj ďalší test, ktorý mal vyskúšať funkčnosť offline alarmu upozorňujúceho na Ujgurov.

Hardvér pre sledovacie systémy v Číne má poskytovať aj Intel a Nvidia

Nie je však známe, kedy presne a v akých lokalitách sa testovanie uskutočnilo, ako ani to, koľkokrát bolo realizované. Systém však má byť schopný ešte pred rozpoznaním tváre ľudí z tejto moslimskej menšiny analyzovať 10-sekundové video, z ktorého dokáže získať fotografie okoloidúcich. Hardvér pre fungovanie tejto technológie pritom mala poskytnúť aj Nvidia.

Systém má využívať grafické jednotky Tesla P4, no nie je známe, či spoločnosť o účele ich využitia vedela, píše CNBC. Podľa informácií The New York Times však Nvidia, spolu s Intelom, poskytuje hardvér pre výpočtové centrá na spracovanie dát z monitorovacích systémov v oblastiach, kde čínska vláda utláča etnické menšiny.

Podobnú technológiu má aj Alibaba, dištancuje sa od nej

Huawei a Megvii však nie sú jedinými, ktorí majú disponovať obdobnou technológiou. Krátko po odhalení správ o spomenutom testovaní sledovacieho systému vyplávali na povrch aj informácie o tom, že podobnú technológiu má mať patentovanú aj spoločnosť Alibaba – v našich končinách známa najmä kvôli AliExpressu, či Baidu.

Gigant sa však dištancoval od testovania systému na menšinách a oznámil, že je „zdesený“ informáciami o tom, že Alibaba Cloud (dcérska firma Alibaby) túto technológiu vyvinul.

Aj Alibaba uviedla, že systém mal byť využitý výlučne na účely testovania a nebol nasadený v praxi, informuje The New York Times. Spoločnosť taktiež informovala, že nedovolí, aby jej technológia bola využitá pri sledovaní a identifikovaní špecifických etnických skupín.

Odborníci zdvíhajú varovný prst. Čínska vláda obvinenia naďalej odmieta

Diskriminácia Ujgurov v Číne má dlhoročnú históriu. Tamojšia vláda dlhodobo popierala aj existenciu táborov pre moslimskú menšinu, neskôr ich označila za „strediská odborného vzdelávania“.

Odborníci sa však obávajú, že testovanie monitorovacích systémov schopných identifikovať etnické skupiny v davoch môže viesť k omnoho väčšej kontrole a obmedzeniu ľudských práv, ako sa budú tieto technológie rozširovať a vyvíjať.

Detekčný softvér pre rozlišovanie etnického pôvody čínskeho obyvateľstva tak vyvolal množstvo varovných výkričníkov, ktoré upozorňujú na diskrimináciu ľudí. Veľký problém v tomto smere vidí aj medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv. Napriek všetkému čínska vláda opakovane negovala informácie o zlom zaobchádzaní s menšinou Ujgurov, dodáva CNBC.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú