Huawei a Apple sú aktuálne v rebríčku TOP 3 najväčších výrobcov smartfónov, no obom sa v poslednom období akosi príliš nedarí. V prípade čínskeho giganta je na vine nedávny zákaz, kvôli ktorému musel urobiť niekoľko vážnych rozhodnutí. Napriek problémom s USA a rivalite s tamojším Applom vníma Huawei svojho konkurenta za „učiteľa“, od ktorého si bral príklad aj pri ochrane spotrebiteľa, informuje 9to5Mac.

Mnohé obvinenia spoločnosti Huawei vedú práve k zdieľaniu dát o používateľoch jeho zariadení ďalším stranám, medzi ktorými mala byť údajne aj čínska vláda. Kvôli tomu mal tento výrobca predstavovať bezpečnostnú hrozbu pre mnohé krajiny sveta, avšak ako sa ukázalo, žiadne dôkazy sa v tomto smere proti nemu nenašli. Huawei si stále stojí za svojimi tvrdeniami a jeho zakladateľ teraz navyše prezradil, odkiaľ čerpá inšpiráciu.

Zakladateľ Huawei vyvracia tvrdenia o predaji súkromia jeho zákazníkov

V rozhovore pre CNBC informoval CEO spoločnosti, Ren Zhengfei, že Huawei by nikdy nepredal údaje o používateľoch čínskej vláde. Pritom objasnil, že práve Apple hrá pri budovaní politiky jeho firmy kľúčovú rolu, pokiaľ sa jedná o súkromie ľudí. Tento kalifornský gigant je po svete známy svojim sofistikovaným ekosystémom, ktorý prepája jednotlivé zariadenia, ale aj zabezpečením osobných informácií o spotrebiteľoch. Tým sa mal inšpirovať aj Huawei.

Nenechaj si ujsť
Aj napriek vyhláseniam Trumpa, USA stále pristupuje k Huawei rovnako zle a negatívne

Ren Zhengfei totiž pri otázke, či by dokázala spoločnosť poskytovať údaje o jej zákazníkoch čínskej vláde, odpovedal:

Nikdy by sme to nespravili. Spojené štáty by potom mali dôkaz, ktorý by rozšírili po svete. Následne by 170 krajín a regiónov, v ktorých aktuálne operujeme, prestali kupovať naše produkty a spoločnosť by sa zrútila. Kto by potom platil naše dlhy? Naši zamestnanci sú dosť kompetentní, takže by rezignovali a založili si vlastné spoločnosti a nechali ma dlhy splácať samého. Radšej by som zomrel.“ – vyjadril sa Ren Zhengfei v rozhovore pre CNBC.

Ak sa teda Huawei údajne inšpiroval pri ochrane dát používateľov Applom, čo sa deje s týmito informáciami? Odpoveďou na túto otázku je, že dáta podľa zakladateľa spoločnosti vlastnia samotní zákazníci a pokiaľ by chcel aj niektorý operátor získať údaje o volaniach, musel by tak spraviť na vlastnú päsť. Týmito vyjadreniami Ren Zhengfei vyvracia všetky doterajšie obavy aj na strane samotných zákazníkov. Tí dlhé týždne tŕpli, čo sa bude so spoločnosťou diať a ako sa bude vyvíjať napätá situácia so Spojenými štátmi.

Zákazy USA si vyberú svoju daň

Administratíva Donalda Trumpa nakoniec mierne ustúpila. Huawei opäť môže používať americké technológie, avšak porota sa stále nerozhodla, či bude mať prístup aj k operačnému systému Android a službám Googlu. Už teraz ale výrobca počíta s následkami, ktoré jej zákaz USA spôsobil. Za tento rok môže spoločnosť stratiť 30 miliárd dolárov na príjmoch, pričom čistý zisk by mal dosiahnuť 8 miliárd dolárov, informuje Apple Insider.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP