V Číne sa dnes fanúšikovia Huawei dočkali predstavenia nového nástupcu skladacích modelov z radu Huawei Mate X. Tentokrát si však novinka adoptovala skladací dizajn po vzore Samsungu Galaxy Fold2 a cenou prekonala všetky očakávania. S novým dizajnom a zatváraním sa skladací Huawei Mate X2 predáva na domácom trhu za ohromnú cenu, informuje Android Authority.

Od predstavenia prvého skladacieho smartfónu spoločnosti Huawei uplynul už nejaký ten čas. Po prvom modeli Mate X a jeho vylepšenom dvojníkovi Mate Xs prišiel čas na ďalšiu generáciu. Tentokrát však výrobca pozmenil celý koncept a stavil na rovnaké riešenie, aké ponúka Samsung. Cenou však konkurenciu prekonáva dvojnásobne.

Dnešné predstavenie tejto novinky bolo vyhradené len pre domácu Čínu a na globálny trh sa tak nateraz nový Mate X2 zrejme nedostane. V prípade doterajších skladacích smartfónov Huawei si kritiku zožal najmä spôsob zatvárania, ktorý vystavoval krehký displej nepriaznivým podmienkam pri používaní. To sa ale spoločnosť rozhodla zmeniť.

Huawei Mate X2 zmenil spôsob otvárania a prekvapí fotoaparátmi

Nový model tak už disponuje zatváraním dovnútra, čím sa hlavný OLED displej, ktorý prichádza s uhlopriečkou až 8″ a rozlíšením 2480 x 2200 pixelov, ochráni pred škrabancami či poškodením. Používanie zariadenia v zatvorenom stave potom umožňuje vonkajší OLED displej s pomerom strán 21:9 a rozlíšením 2700 x 1160 pixelov. Oba panely majú 90 Hz obnovovaciu frekvenciu.

V prípade hardvérovej výbavy sa táto novinka pýši procesorom Kirin 9000 a 8 GB operačnou pamäťou RAM. K tomu Huawei pridal dve varianty vnútorného úložiska, ktoré je dostupné v 256 GB alebo 512 GB verzii. Navyše je rozšíriteľné pomocou vlastných Huawei „nano memory“ kariet. Veľkú 4500 mAh batériu je možné nabíjať káblom pri výkone až 55 W, o bezdrôtovom nabíjaní sa spoločnosť zatiaľ nezmienila.

Tento skladací model však prekvapuje fotovýbavou. Na zadnej stene totiž nesie zostavu 4 fotoaparátov. Hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou je vybavený 50 MPx snímačom RYYB (Red Yellow Yellow Blue). Ten využíva miesto zeleného filtra žltý a umožňuje až o 40 % lepšiu svetelnosť.

Druhým fotoaparátom je ultraširokouhlý objektív so 16 MPx snímačom. Do tretice tu Huawei poskytol aj 12 MPx teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom a štvoricu uzatvára periskopický objektív s optickou stabilizáciou a 10-násobným priblížením. V prípade selfie fotoaparátu tu nájdeme len jedne objektív so 16 MPx snímačom, ktorý je umiestnený vo vonkajšom displeji smartfónu.

Týmto spôsobom tak po otvorení konštrukcie používateľ nenaráža na žiaden rušivý prvok v podobe diery alebo výrezu a naskytá sa mu len pohľad na obrovský skladací displej. Svoju technologickú vyspelosť tento kúsok dokazuje aj podporou novšieho štandardu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, či dokonca aj infračervenou diódou pre ovládanie domácich spotrebičov.

Cenou vyráža dych

V konštrukcii sa už ako zvyčajne nenašlo miesto pre 3,5 mm jack. Huawei Mate X2 však funguje so starším systémom Android 10, ktorý je doplnený o nadstavbu EMUI 11. Opäť tiež chýba podpora Google služieb. Na domácom trhu začína táto novinka s cenovkou až zhruba 2300 € za základnú verziu s 256 GB ROM. V prípade vyššej 512 GB verzie však prekonáva hranicu 2400 €.

Zatiaľ nie je jasné, či a kedy sa smartfón dostane aj na európske trhy. Keď sa tak však stane, predajná cena bude pravdepodobne ešte vyššia ako v Číne a za novinku si prípadný záujemca môže zaplatiť aj o pár stoviek eur viac. Našťastie výrobca pribalil do balenia aj nabíjací adaptér.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom