Boj medzi USA a spoločnosťou Huawei naďalej pokračuje. Nedávno sme informovali o tom, ako štáty znova obvinili tohto giganta zo špehovania, na ktoré mal údajne využívať „zadné vrátka“ vo svojich telekomunikačných systémoch, kde mal mať prístup aj bez vedomia operátorov. Teraz sa Huawei dočkal ďalšieho kroku zo strany Trumpovej administratívy a okrem iných obvinení čelí aj obvineniam z krádeže obchodného tajomstva, pričom sa rozšíril aj zoznam obvinených dcérskych spoločností tohto giganta, informuje The New York Times.

Huawei čelí problémom v USA už od minulého roka, kedy na jeho adresu padlo niekoľko závažných obvinení, no spoločnosť doteraz všetky odmieta. Po necelom roku od pridania spoločnosti na čiernu listinu jej fungovanie opäť komplikujú ďalšie útoky administratívy Donalda Trumpa, ktorá v posledných dňoch prišla s viacerými vážnymi obvineniami a zatiahla do toho aj dcérske firmy Huawei Device, Huawei USA, Futurewei a Skycom.

Spoločnosti mali pracovať na ukradnutí obchodných tajomstiev až od 6 amerických firiem, pričom malo ísť o krádež zdrojového kódu a návodov pre bezdrôtovú technológiu. V obvinení sa už ale nespomínajú konkrétne spoločnosti, ktorým mali byť ich tajomstvá odcudzené. Podľa zdrojov z vyšetrovania by však malo ísť o firmy Cisco Systems, Motorola Solutions, Fujitsu, Quintel Technology, T-Mobile a CNEX Labs.

Huawei sa stal terčom amerických úradov a federálnych vyšetrovateľov. Znova.

Ministerstvo spravodlivosti v USA v tlačovej správe uviedlo, že malo odkryť desaťročia trvajúcu snahu Huawei a jeho dcérskych spoločností o zneužitie duševného vlastníctva, ktorým si mala spoločnosť pomôcť pri budovaní svojho biznisu.

Konkrétne sa potom malo jednať o krádež vlastníctva chráneného autorským právom, teda spomínaných zdrojových kódov, ale aj návodov pre bezdrôtové routre, antény či robotickú testovaciu technológiu, informuje ZDNet. Huawei mal dokonca založiť aj program odmeňovania pre tých, ktorí ukradnuté dáta pošlú na šifrovanú emailovú adresu. Celé to malo fungovať od roku 2013.

Flickr

Nenechaj si ujsť
USA vedia dokázať, že Huawei má špionážne „zadné vrátka“. Dôkazy ale úmyselne taja

Spoločnosť mala pri tejto činnosti využívať rôzne externé zdroje ako profesorov, či výskumné firmy, aby získala požadované informácie. Podľa ministerstva spravodlivosti v USA bola činnosť Huawei úspešná, čím si mal výrazne pomôcť pri budovaní svojho biznisu a získať výhody nad konkurenciou.

Americké úrady a FBI oslovili firmu a konfrontovali ju so zistenými informáciami, no Huawei mal podľa ich tvrdení úradníkom klamať. Nové obvinenia tak mali prísť po tom, čo FBI vyšetrovala až 1 000 prípadov krádeže amerických technológií.

Firma sa bráni, obvinenia majú byť nepodložené.

Boj USA proti tomuto čínskemu rivalovi tak ešte viac naberá na obrátkach aj pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v štátoch konajú na jeseň. Administratíva Donalda Trumpa sa stále snaží nájsť „špinu“, ktorá by Huawei usvedčila a poškodila jeho činnosť.

Na druhej strane však Spojené štáty vydali krátku licenciu, ktorá spoločnosti umožní na chvíľu obchodovať s americkými firmami. Povolenie vyprší v apríli. Huawei sa však proti novým obvineniam bráni a tvrdí, že má ísť len o ďalšie metódy pre zdiskreditovanie firmy. Svoje vyjadrenie zaslal aj slovenským médiám.

Flickr

„Tieto nové obvinenia nie sú ničím podložené a vychádzajú z občianskych sporov, ktoré boli v priebehu posledných 20 rokov uzavreté alebo dokonca odmietnuté federálnymi súdmi Spojených štátov.

Ide o snahu Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov nenávratne poškodiť reputáciu spoločnosti Huawei a jej obchodné aktivity, a to z dôvodov, ktoré nijako nesúvisia s presadzovaním práva. Obvinenia slúžia na ovplyvňovanie globálnej trhovej súťaže a preukážu sa ako nepodložené a nespravodlivé,“ uvádza Huawei vo svojom oficiálnom stanovisku pre médiá.

Spojené štáty údajne ani nemajú disponovať konkrétnymi dôkazmi. Nové obvinenia tak presahujú aj predošlé snahy ministerstva spravodlivosti a štáty sa snažia uplatniť federálny zákon o vydieraní, ktorý sa v minulosti využíval na zosadenie veľkých gigantov z ich pozícii a k poškodeniu ich činnosti. Ministerstvo spravodlivosti však tvrdí, že je svedkom kriminálneho sprisahania, z ktorého je Huawei obvinený, už od roku 1999.

Kroky, ktoré úrady v zámorí učinili proti tomuto výrobcovi smartfónov a telekomunikačných zariadení, tak opäť „mútia vodu“. USA sa proti Huawei snažia poštvať aj svojich partnerov v Európe a tvrdia, že možnosti spoločnosti dokážu dať Pekingu prístup k citlivým komunikačným sieťam.

Napriek tomu sa krajiny ako Británia alebo Saudská Arábia nebránia využitiu technológií Huawei pre vybudovanie 5G sietí. Ku konečnému rozhodnutiu by malo čoskoro dospieť aj Nemecko.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP