Chromebooky sú aktuálne najvýkonnejšie počítače založené na architektúre ARM dostupné pre bežných používateľov. Raspberry Pi je zas plne funkčný mini počítač s cenou približne 32 €. Je však aj výrazne menej výkonný ako väčšina z nás považuje za prijateľné pre prehliadanie webových stránok či skutočnú kancelársku prácu.

Avšak neplatí to stále. V týchto dňoch má každý smartfón považovaný za vlajkovú loď výkon, ktorý dokáže hravo konkurovať prenosným ultrabookom. Huawei tak urobil pomerne jasnú voľbu a začal integrovať svoje smartfónové procesory do malých Linuxových počítačov. HiKey 960 v hodnote 239 € bol oficiálne odhalený s 8-jadrovým procesorom Kirin 960, ktorý má štyri výkonné jadrá Cortex-A73 a štyri menej výkonné jadrá Cortex-A53. Je to úplne rovnaký procesor, ktorý sa nachádza aj vo phablete Mate 9. Nie je síce až tak výkonný ako Snapdragon 835, no zaiste spĺňa potreby aj tých náročnejších používateľov. HiKey 960 bude v budúcnosti kompatibilný s viacerými Linux verziami a navyše aj s Androidom.

Táto novinka sa taktiež môže pochváliť slušnými 3 GB LPDDR4 RAM pamäte a pokiaľ ide o grafiku, akcelerátor Mali-G71 má dostatok výkonu pre výstup v 4K, avšak HDMI výstup na doske podporuje iba FulHD rozlíšenie. Doska má taktiež 40 a 60 pinové konektory na pripojenie hardvéru, ako sú fotoaparáty, no hlavne PCIe M.2 slot, ktorý by mal uľahčiť pridávanie rýchlejších SSD diskov pre rozšírenie základného 32 GB ukladacieho priestoru.

Pýtaš sa, kde by sa dal HiKey 960 použiť? Ideálne by ho dokázali využiť vývojári pracujúci na softvéri založenom na architektúre ARM, ako sú napríklad aplikácie Android. Väčšina vývoja sa v súčasnosti kompiluje na ARM až po prvotnom vývoji. Preto môže nový HiKey 960 pomôcť preklenúť priepasť medzi vývojom a testovaním, a to skutočne zásadným spôsobom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú