Priznajme si otvorene, kto z nás si vie predstaviť, že by bol deň bez internetu? Dnešok už taký nebude, všakže, keď práve čítaš tento článok. Lenže predstaviť si, že by sme boli celý jeden deň odstrihnutí od sociálnych sietí, správ a rôznych platforiem, snáď by sa to dalo označiť pojmom „odrezaní od sveta“.

Väčšina z nás by sa teda bez internetu cítila odpojená od ozajstného sveta. Od ľudí, ktorí však praktizujú detox od sociálnych sietí, prípadne majú svoj čas strávený na internete pod kontrolou, by sme si mali brať príklad. Štúdia uverejnená v magazíne PLOS Menthal Health prišla so závažnými zisteniami.

Zmeny v chémii mozgu

Mladí, ktorí trávia veľa času na internete, majú veľký problém – vyplýva zo zverejnenej štúdie, na ktorú upozornil portál Guardian. Tento výskum zhodnotil predchádzajúce bádanie v tejto oblasti pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI), aby vedci preskúmali, ako oblasti mozgu interagujú u ľudí so závislosťou od internetu.

Účinky závislosti na internete pozorovali výskumníci vo viacerých neurónových sieťach v mozgoch dospievajúcich, a to aj v častiach mozgu, ktoré sa aktivujú pri odpočinku. V týchto sekciách mali adolescenti zvýšenú aktivitu, aj keď nerobili nič.

Unsplash

Zároveň došlo k celkovému poklesu funkčnej konektivity v častiach mozgu, ktoré sú zapojené do aktívneho myslenia, čo môžeme označiť ako výkonnú kontrolnú sieť mozgu. Tá je zodpovedná za pamäť a rozhodovanie.

Okrem toho sa zistilo, že všetky tieto zmeny vedú k návykovému správaniu adolescentov a tiež k zmenám správania spojenými s intelektuálnymi schopnosťami, fyzickou koordináciou, duševným zdravím a vývojom.

Citlivá vývojová fáza

Závislosť na internete spôsobuje u mladých zmeny správania spojené s duševným zdravím, vývojom, intelektuálnymi schopnosťami a fyzickou koordináciou. Mladí ľudia so závislosťou od internetu zažívajú zmeny v chémii mozgu, ktoré by mohli viesť k  ešte návykovejšiemu správaniu.

 „Adolescencia je rozhodujúca vývojová fáza, počas ktorej ľudia prechádzajú významnými zmenami vo svojej biológii, kognícii a osobnostiach. V dôsledku toho je mozog v tomto období obzvlášť citlivý na nutkania súvisiace so závislosťou od internetu, ako je nutkavé používanie internetu, túžba po používaní myši alebo klávesnice a konzumácia médií,“ uviedol vedúci autor výskumu a študent magisterského stupňa, Max Chang.

Ten dodal, že zistenia vyplývajúce zo štúdie ukazujú, že závislosť môže viesť k potenciálne negatívnym zmenám správania a vývoja, ktoré by mohli ovplyvniť životy dospievajúcich. Napríklad môžu mať problémy s udržiavaním vzťahov a spoločenských aktivít, klamať o online aktivitách, zažívať nepravidelné jedenie a narušený spánok,“ dodal Chang.

Unsplash

Ako neprepadnúť závislosti

Internet je úžasná vec, no stále je potrebné mať na pamäti, že ide o akýsi virtuálny svet. Samozrejme, niet pochýb o tom, že má svoje ohromné výhody. Nesmieme ho však nechať ho ovplyvňovať náš každodenný život. Odborníci preto radia, ako by sme mali závislosti od internetu predísť.

„Odporúčali by sme, aby mladí ľudia dodržiavali rozumné časové limity pri každodennom používaní internetu a aby si boli vedomí psychologických a sociálnych dôsledkov trávenia príliš veľa času online,“ uviedla Irene Lee. Dôležité je tiež si robiť prestávky a nebyť pripojený k sieti sústavne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP