Klimatické zmeny, ktoré by mohli nastať už do jedného roka, môžu byť podľa ekológov katastrofálne. Okrem obrovského zvýšenia teplôt, zvýšenia pravdepodobnosti povodní, môžu tieto zmeny postihnúť aj poľnohospodárov, informuje NewScientist.

Podľa ekológov máme obrovský nábeh k tomu, aby sa do jedného roka globálne zvýšila teplota našej planéty o 2 stupne Celzia. Takéto navýšenie teploty by malo obrovský dopad na ľudské zdravie. Spravodajský portál MSNBC naval toto storočie ako „Storočie klimatických zmien“. Pozri sa, ako sa zmenila teplota zeme za posledných 100 rokov:

Zobraziť celú galériu (1)
MSNBC/Screenshot, Rozdiel priemerných teplôt na Zemi za posledných 100 rokov

Klimatický analytik Carl-Friedrich Schleussner tvrdí, že ak sa severná pologuľa oteplí o dva stupne, v letných mesiacoch sa zvýši riziko dlhotrvajúcich búrok až o 26 %, čo by takmer určite viedlo k obrovským povodniam, aké mohli zažiť vo Francúzsku a Nemecku v roku 2016. Dlhotrvajúce návalové dažde, ktoré striedajú dlhotrvajúce obrovské horúčavy rovnako neprospievajú ani poľnohospodárskym plodinám, takže takáto klimatická zmena môže prispieť aj k nedostatku niektorých potravín.

V Číne a Indii už minulý rok teploty atakovali hranicu 50 stupňov Celzia a zabili tam desiatky ľudí. Tento rok sa teplota vyšplhala až nad 50 stupňov Celzia. Dobrou správou však je, že tohto katastrofického scenáru by sme sa podľa všetkého nemali nikdy dočkať. Cieľom Parížskej dohody je rázne zakročiť proti otepľovaniu, ak priemerná teplota Zeme vzrastie o 1.5 stupňa a na tejto alebo vyššej hranici sa bude držať.

V tomto prípade by všetky krajiny podpísané pod túto dohodu museli učiniť rázne kroky, ktoré by však toto otepľovanie mali úplne zastaviť. Tieto výsledky sú získané z modelových programov na klimatické zmeny.

Otázkou zostáva, čo sa považuje za „rázne kroky“. To sa zrejme do pár rokov dozvieme, pretože podľa ekológov máme momentálne obrovské predpoklady na to, aby celková teplota vzrástla v priebehu pár rokov až o 3 stupne Celzia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú