Hao Li je jedným z najväčších odborníkov v oblasti technológií, hoci si o ňom doteraz možno vôbec nepočul. Okrem iného je aj profesorom na univerzite v Južnej Kalifornii a medzi jeho odbory patrí počítačová grafika. Zaujíma sa aj o deepfake videá, ktorá aj sám vytvára. V minulosti sa na ich adresu vyjadril, že sú stále len na začiatku a k dokonalosti im chýba ešte niekoľko rokov. No ako píše portál CNBC, na základe nedávneho vývoja musel svoj odhad výrazne upraviť. 

Deepfake je technológia na báze umelej inteligencie, pričom používa kombinovanie a prekrývanie existujúcich obrázkov a videí na zdrojové obrázky a videá pomocou techniky strojového učenia. Vďaka týmto schopnostiam sa Deepfake videá používajú na vytvorenie falošných či poplašných správ, škodlivých podvodov alebo pornografických videí s celebritami.

Dnes už pritom takéto video dokáže vytvoriť naozaj ktokoľvek, za čo môžme „poďakovať“ čínskej aplikácii ZAO. Tá na základe vlastných algoritmov a umelej inteligencie dokáže zmeniť danej postavy za inú, stačí pár jednoduchých kliknutí.

Výsledok je skutočne obdivuhodný a niet divu, že samotná aplikácia bola vymazaná z Google Play. No vzhľadom na fungovanie Androidu, nie je problém nainštalovať aplikáciu z tretích strán, takže sa naďalej vo veľkom využíva. Aj pre rozmach podobných aplikácií sa Hao Li vyjadril, že dokonalé deepfake videá tu budú oveľa skôr. On sám ich predpovedá v horizonte 6 – 12 mesiacov a zároveň upozorňuje na nutnosť vytvorenia nástroja, ktorý by dokázal podvod odhaliť.

Na nerozoznanie od skutočnosti

Hoci sú dnes deepfake videá na vysokej úrovni, stále je možné voľným okom rozoznať, že sa nejedná o skutočnosť. Samozrejme, existujú aj videá, ktoré sú takmer dokonalé, no ich vytvorenie si vyžaduje poriadnu dávku zručnosti a vysoký výpočtový výkon zariadenia. No rovnako ako iné technológie, aj táto oblasť sa posúva vpred míľovými krokmi a ako hovorí Li, čoskoro dôjdeme do bodu, kedy nebude vedieť čo je skutočné a čo nie.

Je potrebné preto vytvoriť nástroje a riešenia, ktoré by takéto videá dokázali odhaliť, nakoľko predstavujú výrazne riziko, najmä v kontexte globálnej politiky. So svojim tímom už na tom usilovne pracujú. Najdôležitejšie je v tomto smere pochopiť fungovanie umelej inteligencie a stanoviť určité hranice, ktoré sa nesmú prekročiť – píše Technologyreview.

Na druhú stranu však povedal, že technológia deepfake má aj svoje výhody, napríklad v módnom či zábavnom priemysle. Skutočným problémom však predstavujú výtvory, ktorých zámerom je zneužiť technológiu na klamanie a zavádzanie ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP