Na konci mája do jarnej hernej ponuky pribudol remaster bláznivej klasiky Saints Row: The Third. Aké máme pocity po zahraní asi najznámejšieho klonu GTA v modernejšej grafike?

Séria Saints Row sa prvými dvomi dielmi ani veľmi nesnažila raziť svoju vlastnú cestu, a tak hre prischlo pomenovanie menej úspešná kopírka GTA. Premisu vulgárnej akcie v otvorenom svete tak vo veľkej miere prekopal tretí diel, ktorý v roku 2011 pritlačil na pílu v oblasti humoru.

Hra ubrala na serióznosti a reálnosti, čo sa ukázalo byť tým najlepším krokom, aký tím Volition mohol urobiť.

Už úvodné minúty naznačujú, akým tempom sa hra bude uberať

Tretí diel sa u mnohých fanúšikov bláznivej akcie zapísal ako najlepší z celej série, keďže neupúšťa uzdu fantázii až v takej miere, ako nasledujúce pokračovanie, no aj tak sa dokáže držať svojej osobitosti.

Hra sa neberie vážne od prvého momentu až do finálnej minúty a pri 20 hodinách investovaných len do hlavného príbehu dokáže neustále baviť.

Uletenejšie GTA v tej najlepšej forme

Aj keď viaceré prvky hrateľnosti ako otvorený svet, prestrelky a naháňačky v autách zdieľa séria s konkurentom v podobe GTA, najväčší rozdiel pocítiš už pri úvodných minútach hry. V porovnaní so spomínanou sériou si v Saints Row hlavného hrdinu vytváraš ty sám v relatívne komplexnom editore.

Tento krok je dôležitý najmä z hľadiska hry viacerých hráčov, kedy aj príbehovou kampaňou môžeš prechádzať v kooperatívnom režime.

Inšpirácia GTA je prítomná na každom kroku

Kvôli tomuto prvku modifikovateľnosti trpí príbeh, ktorý sa síce neberie vážne, no aj tak pôsobí lacným a nadbytočným dojmom, kedy ho zachraňuje len humor postavený na hláškach postáv.

Tvoj hrdina v ňom pôsobí ako figurant vo vojne gangov, kde sa na hlbšie napísané charaktery rozhodne nehrá. Je to škoda, keďže hviezdne dabingové obsadenie s Troyom Bakerom v hlavnej úlohe vytvára priestor pre komplexnejšiu príbehovú dohru.

Dejom prechádzaš už tradične od jedného kontraktu k nasledujúcemu, pričom hlavné misie sprevádzajú vedľajšie úlohy.

Určite by sme chceli vyzdvihnúť konštantne sa meniacu hrateľnosť, ktorá si vďaka uletenej zápletke a univerzu si môže robiť čo chce.

Hrateľnosť stavia na fakte, že sa titul nesnaží brať vážne a reálne

To sa pretavuje napríklad do špeciálnych zbraní, kde asi najviac ikonickou pre tretí diel je kanón vystreľujúci krv lákajúcu žralokov. Tí následne nemajú problém preraziť betón a nešťastníka zjesť.

Medzi vedľajšími aktivitami sa nám do pamäte najviac zapísal mód Insurance Fraud. Jeho hlavnou myšlienkou je, či už vozidlom, alebo hlavným hrdinom, napáchať čo najviac škôd.

Tieto úlohy nesmierne pripomínali Crash Mode zo série Burnout, kde hlavný cieľ je navlas rovnaký – navýšiť finálnu čiastku do čo najvyšších hodnôt.

Insurance Fraud patrí medzi najzábavnejšie vedľajšie činnosti

Zábava otvoreného sveta spočíva aj v ovládaní vozidiel, ktoré je v prípade série Saints Row rýdzo arkádové. Hra exceluje v prípade špecifických vozidiel, ako sú rôzne tanky, helikoptéry, ale aj futuristické vznášadlá a iné nezmysly zapadajúce do univerza.

Séria Saints Row nešetrí na vulgárnosti, kedy na oplzlosti neuberá ani komixovejšie štylizovaná grafika série. Remasterovaný tretí diel v oblasti vizuálu pôsobí náramne dobre a aj keď sa na ňom podpisuje zub času, pôsobí rozhodne prijateľnejšie ako nedávno vydaný druhý diel Mafie.

Hra nedisponuje zásadnejšími technickým nedostatkami a rozhodne netrpí tak tragickým snímkovaním, kedy pri zapnutí maxima na úrovni 30 fps hra pod túto čiastku na PS4 nepadala.

Prítomná je rovnako možnosť odomknúť snímkovanie, kedy hra kolíše medzi 35 až 50 fps. Na silnejšiích iteráciách konzol ako je Xbox One X, alebo v mojom prípade PS4 Pro, hra funguje v rozlíšení 2560 x 1440 pri vyššie zmieňovanej plynulosti.

Navyše sa prerobená verzia môže pochváliť kompletne prekopaným nasvietením, ktoré drasticky mení farebnú škálu hry, no inak umeleckému zámeru vizuálu neprekáža. Menšími vylepšeniami si prešli aj modely postáv, ktoré sú obdarené vyšším počtom polygónov a niekedy aj menšími dizajnovými zmenami, viditeľnými napríklad na ich oblečení.

Detaily pribudli aj v oblastí herného sveta, ktorý pôsobí prepracovanejšie. Prekvapila aj prítomnosť licencovaných skladieb od Kanyeho Westa alebo Bonnie Tyle, kedy by asi väčšina z nás očakávala, že licenčné práva za tú dobu vypršia.

Zhrnutie

Saints Row: The Third Remastered je jednoznačne najpodarenejším dielom v sérii hutne inšpirovanej ságou GTA. Ide rozhodne o vynikajúcu prerábku pre aktuálnu generáciou konzol, kde hráči, ktorých hra takmer pred dekádou obišla, si ju môžu užiť za zníženu cenu v najlepšej forme.

Ak si chceš oddýchnuť od vážnejších titulov alebo len hľadáš náhradu za neustále dookola hrané GTA V, Saints Row: The Third Remastered je možno práve ideálnou voľbou pre teba.

Kód na recenziu redakcii poskytla spoločnosť Comgad, hra bola recenzovaná na PlayStation 4 Pro. 

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP