Majitelia elektromobilov zažívajú v Kalifornii počas horúcich dní ťažké chvíle. Poskytovateľ elektrickej energie Independent System Operator vydal odporúčanie, aby ľudia svoje elektromobily počas dňa nenabíjali, inak hrozí kolaps siete, upozornil portál LAtimes.

Takzvaný „Flex Alert“ slúži na varovanie ľudí v krajine, aby počas kriticky horúcich letných dní využívali elektrickú energiu čo najstriedmejšie. Počas horúcich dní je totiž zvýšené riziko kolapsu elektrickej siete a preto dostali obyvatelia Kalifornie v dňoch 17. a 18. júna odporúčania, aby v čase od 17:00 do 22:00 využívali elektrinu iba na nevyhnutné potreby.

Okrem toho, že obyvatelia v týchto hodinách nemali nabíjať svoje notebooky, smartfóny, zapínať umývačku riadu či práčku, dostali tiež odporúčanie, aby nenabíjali elektromobily.

freepik

Aj keď sa nejednalo o žiadne nariadenie, ale iba odporúčanie, rozhodne to netreba brať na ľahkú váhu. Ako píše Capradio, podľa odborníkov je elektrická sieť v Kalifornii schopná zvládnuť prevádzku až 5 miliónov elektromobilov. Aktuálne je ich v krajine registrovaných zhruba 635 000, no už teraz poskytovatelia elektrickej energie vydávajú počas horúcich dní odporúčania, aby ich majitelia obmedzili nabíjanie.

NEPREHLIADNI
Slovensku blackout nehrozí. SEPS nepripúšťa výpadok prenosovej sústavy

V zásade to pre majiteľov elektromobilov nie je až tak obmedzujúce, svoj elektromobil si môžu nabíjať v noci po desiatej hodine, čo by im na dostatočné nabitie malo stačiť, no určite sa objavili, a teda sa ešte aj budú objavovať prípady, kedy jednoducho niektorí musia svoje auto nabiť aj počas „Flex Alertu“. Je otázne, či to sieť ustojí, alebo či bude kvôli tomu dochádzať ku kolapsom, pretože elektromobily budú už iba pribúdať.

Vyjadrenia obyvateľov na seba nenechali dlho čakať

Ihneď po tom, ako obyvatelia dostali vyššie spomínané odporúčania na „striedmejšie“ využívanie elektriny počas horúcich dní, sa na sociálnych sieťach začali objavovať reakcie nespokojných občanov Kalifornie.

Ľudia sa sťažovali na to, že štát nedokáže počas týchto dní zabezpečiť stabilitu siete ani domácnosti, firmy a fabriky bez toho, aby museli fungovať bez nejakých obmedzení. Nie to ešte zásobovať elektrinou státisíce elektromobilov.

Hrozí „blackout“ aj u nás?

Na tému, či s pribúdajúcim počtom elektromobilov môže hroziť podobný scenár aj u nás na Slovensku, sme sa rozprávali s odborníkom Marekom Rolinecom zo spoločnosti InoBat Auto.

„Slovensko je pre elektromobilitu ideálnou krajinou, keďže až 80 – 95 % energie vyrobenej u nás je zo zdrojov, ktoré neprodukujú emisie CO2. Pri téme preťaženia siete uvediem príklad: ak by sme v roku 2030 mali na Slovensku zaregistrovaných 140 000 elektrických vozidiel, ktoré najazdia ročne priemerne 12 000 kilometrov, znamenalo by to vyššiu spotrebu elektrickej energie o približne 1,1 %, čo nie je žiadnym ohrozením pre bezpečnosť energetickej siete.

Samozrejme, primerane k rozvoju a počtu elektromobilov je potrebné zlepšiť aj infraštruktúru nabíjacích staníc a to hlavne vo veľkomestách a na parkoviskách veľkých sídlisk. Odporúčam pozrieť si výborné video, kde môj kolega Andy Palmer vyvracia mýty o elektromobilite a tejto otázke sa venuje dôkladnejšie.“

Podľa jeho slov tak „blackout“ v našej krajine nehrozí. Je však potrebné, aby sa s rozvojom elektromobility rozvíjala aj infraštruktúra elektrickej siete.

„Boli prípady kedy niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko či Francúzsko, avizovali ohrozenie stability energetickej siete z dôvodu rozmachu elektromobility. Našťastie sa to zaobišlo bez „blackoutu“. Osobne vnímam tieto „nebezpečné udalosti“ pozitívne, pretože vyvolali širokú diskusiu v odborných kruhoch a bolo vypracovaných množstvo štúdii, ako zabezpečiť rozmach elektromobility a neohroziť stabilitu energetickej siete.

Ak bude rozvoj elektromobility postupovať systémovo, ruka v ruke s rozvojom infraštruktúry a v odôvodnených prípadoch posilňovaním energetických zdrojov, pričom sa pristúpi aj k flexibilnému spôsobu nabíjania elektrických vozidiel, blackoutu sa neobávam.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú