Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Neustále zo všetkých strán počúvame o kvantových počítačoch, no počul si už niekedy o kontrafaktuálnej komunikácii? Ide o špeciálny druh kvantovej komunikácie, kde prebieha prenos informácií na obrovské vzdialenosti, ktoré sú kvantovo šifrované a dešifrované. Využívajú sa pritom vlastnosti svetla, napríklad jeho polarizácia. Špeciálne zariadenia dokážu zmeniť túto polarizáciu až  miliardu krát za sekundu – informuje portál Phys.org.

O takejto forme komunikácie sa hovorilo už dávno, no k vôbec prvému úspešnému prevedeniu došlo až v roku 2017, kedy sa vedcom experimentom podarilo dosiahnuť prenos čiernobieleho bitmapového obrazu. A v čom bola táto komunikácia špeciálna? No hlavne v tom, že sa prenos uskutočnil bez toho, aby sa posielali akékoľvek fyzické častice. Celkovo však ide o niečo oveľa zložitejšie a ako raz povedal slávny fyzik Richard Feynman, kvantovej teórií nerozumie nikto, no nemali by sme sa od nej kvôli tomu odvracať.

Posielanie správ bez toho, aby sa posielali priamo častice

A čo sa vlastne vedcom podarilo? No zjednodušene povedané odoslali správu bez toho, aby posielali priamo fyzické  častice. Portál Science Alert hovorí o tom, že vedci k tomu využili fotóny svela (konkrétne ich polarizáciu), ktoré dokázali prenášať informácie z jedného miesta na druhé. Základná myšlienka pritom pochádza z holografickej technológie, ktorá vznikla ešte v 40. rokoch minulého storočia. Holografia zaznamenáva nielen intenzitu svetla, ale aj jeho fázu. Vedci sa preto pokúšali zistiť, či sa dá využiť aj samotná fáza svetla. Odpoveďou je áno.

Vedci preto zostrojili dva fotónové detektory, ktoré detegovali fázu (polaritu) svetla – fotónu – a to bez ohľadu na to, aká bola intenzita žiarenia. Detektory rozoznávali bity 0, 1 a false. Po skončení komunikácie boli vedci schopní s ich pomocou znovu rekonštruovať správu. Chybovosť prístrojov pritom bola len 0,2 %.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že sa vedcom podarilo komunikovať prostredníctvom teleportácie. Ďalším krokom bude preto overenie externými výskumníkmi úspešnosť prenosu a ak sa experiment potvrdí, bude sa pokračovať s ďalšími testami. Svoje poznatky zverejnili v samostatnej práci, kde si o tomto výskume môžeš prečítať viac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú