Tím vysokoškolákov sa prednedávnom postaral o veľkú senzáciu, keď ich výtvor, raketa Traveler IV, zožal veľký úspech a dostal sa až na Kármánovu hranicu. Počin týchto študentov sa tak stal historicky prvým projektom z niekoľkých ďalších krajín v USA a Európe, ktorý úspešne odštartoval priamo do vesmíru. 

Študenti po celom svete sa doteraz pokúšali vytvoriť vlastné rakety, ktoré by mohli neskôr odpáliť do vesmíru. Po dlhých rokoch sa však úspechu dočkali až vysokoškoláci z University of Southern California, ktorí navrhli a skonštruovali svoj Traveler IV. Na celom projekte sa podieľalo až 80 študentov, ktorí mali na starosť celý proces, od návrhu rakety, až po jej štart, informoval Space.

Historický úspech vysokoškolských študentov

Univerzita sa pokúšala o odpálenie vlastnej rakety už aj v minulosti, no úspešným sa stal až štvrtý pokus. Pravdaže bolo za potreby aj povolenie od Federálneho leteckého úradu, ktorý musel let tejto rakety do vesmíru schváliť. Vo výsledku sa tak jednalo o historicky prvý štart študentskej rakety, ktorá bola schopná vyletieť do výšky až 100 km na zemou do oblasti zvanej Kármánova hranica, informoval Futurism.

Nenechaj si ujsť
České 3D tlačiarne pomáhajú vytvárať miniatúrne repliky rakiet od SpaceX

Podľa oficiálnych záznamov univerzity dosiahla raketa rýchlosť Mach 5,1 a navyše ju výrazne nepoškodil ani návrat na Zem, ktorý spomalili padáky. Odpálenie rakety prišlo ešte 21. apríla v Novom Mexiku a úspešné výsledky tohto letu oznámila univerzita 22. mája. Samotná raketa obsahovala iba jediný stupeň a poháňalo ju pevné raketové palivo. Študenti si vyrobili každý komponent úplne sami, čo zahŕňalo nielen návrh konštrukcie, ale aj produkciu plošných spojov s elektronikou a vytvorenie programov.

Ani tak odvážny projekt sa však nezaobišiel bez komplikácií. Už krátko po štarte tím študentov zaznamenal problémy s trajektóriou letu rakety, ktorej sa malo poškodiť vnútro vrchnej časti. Napriek tomu bol let podľa analýzy univerzity úspešný až na 90 %. V ďalšom projekte však chcú študenti univerzity využiť tekuté raketové palivo a vylepšiť raketu tak, aby dokázala vyletieť do ešte väčších výšok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú