Hry, ktoré umožňujú množstvu hráčov súperiť proti sebe v online multiplayer módoch, sa tešia veľkej obľube. S cieľom uspieť však narastá aj používanie softvéru, ktorý vylepšuje určité schopnosti hráča a ponúka pre neho neférové výhody voči ostatným. To sa, samozrejme, nepáči vývojárom. Značný rozruch teraz vzbudzuje prípad, kde proti sebe stojí veľké herné štúdio a len 14-ročný tínedžer.

Do právnických ťahaníc sa zamotávajú predstavitelia Epic Games a mladík, ktorý mal využívať a propagovať neférový softvér. Všetko súvisí s herným titulom Fortnite, ktorý sa teší veľkej obľube online komunity. To však láka aj používateľov, ktorí neváhajú v záujme víťazstva používať rôzne modifikácie a kódy pre získanie výhody voči ostatným. Takýto softvér, respektíve podvádzanie, je medzi hráčmi známe pod označením „cheatovanie“.

Tvorcovia cheatovacích nástrojov dokážu na ňom zarábať, keď ich často formou predplatného ponúkajú ďalším hráčom. Práve poskytovatelia týchto neférových modifikácií sú tak často terčami pre herné štúdia, ktoré ich softvér zakazujú. Epic Games teraz však podalo žalobu na 14-ročného mladíka, ktorý nemal stáť za vývojom niektorého z cheatov, len ho používal. Teda aspoň to vyzeralo ako primárny dôvod k obvineniu na začiatku prípadu.

Mladíka bráni jeho mama

Vyplýva to aj z reakcie mami mladého hráča, ktorá má zrejme právnické vzdelanie alebo sa minimálne s niekým takým poradila. V dokumente určenom pre súd totiž argumentuje a obraňuje svojho syna niekoľkými tvrdeniami. V prvom prípade uvádza, že mladík nevytvoril ani nedistribuoval daný softvér určený na podvádzanie, len ho stiahol a neskôr svoju hru s týmto programom streamoval cez video.

V ďalšom bode mama argumentuje tým, že v podmienkach hry Fortnite nie je možnosť pre maloletých hráčov umožňujúca získanie povolenia k hre od svojich rodičov. No a v neposlednom rade poukazuje na to, že tínedžer mohol len ťažko ovplyvniť profit herného štúdia, keďže príjem titulu spočíva v mikrotransakciách za určité položky v hre. Následne dokonca prešla aj do útoku, keď upozornila na možné porušenie zákonu od Epic Games, keďže uviedli meno chlapca a žalovali ho ako maloletého, čo je v niektorých štátoch USA ilegálne.

Nejasné pokračovanie prípadu

Prípad je však teraz ešte zamotanejší. Portál The Verge priniesol stanovisko herného štúdia, z ktorého vyplýva, že žaloba sa netýka používania podvodného softvéru, ale jeho propagovania prostredníctvom videa na YouTube. Mladík mal totiž odmietnuť žiadosť Epic Games o stiahnutí streamu z videoportálu, čo zdá sa prinútilo spoločnosť podať sťažnosť priamo na súd. Mladík dokonca už natočil aj druhé video, kde priamo reaguje na danú žalobu a pritom potvrdzuje informácie o odmietnutí stiahnuť stream, kde používal cheaty.

Tínedžerovi podľa dostupných informácií hrozí pokuta vo výške 150 000 dolárov, otázne však je, nakoľko bude herné štúdio prípad ďalej riešiť. Cieľom spoločnosti je totiž možno len zastrašenie prípadných ďalších streamerov, ktorí budú prezentovať a propagovať používanie podvodného softvéru. Nie je ani jasné, či štúdio Epic Games pri podávaní žaloby tušilo, koľko má daný hráč rokov. Každopádne, prípad opäť rozvíril vlnu debát ohľadom porušovania pravidiel v online svete a následného vymáhania škôd od vývojárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú