Všetko má svoj začiatok aj koniec. Uvedené dokonca platí aj pre vesmír a jeho najmonštruóznejšie výtvory. Ako totiž už predpovedal fenomenálny fyzik Stephen Hawking, v priebehu pre človeka nepredstaviteľných časových rozmerov sa vplyvom Hawkingovho žiarenia (tepelné žiarenie čiernych dier) jedného dňa vyparia aj tie najväčšie čierne diery. Problém s týmto žiarením je, že ho doposiaľ nikto s istotou nedokázal zaznamenať.

Ako ho pozorovať?

Nedávno však tím výskumníkov, v štúdii zverejnenej na predtlačovom serveri arXiv, ukázal novú metódu, ktorá by nám mala pomôcť Hawkingovo žiarenie detegovať, píše portál ScienceAlert. Vedci totiž naznačujú, že počas fúzií čiernych dier môžu byť  teoreticky do vesmíru vyvrhnuté akési pozostatky, alebo menšie čierne diery o veľkosti asteroidu. Vzhľadom na ich veľkosť by preto Hawkingovo žiarenie malo byť detekovateľné a to najmä vo forme gama zábleskov s charakteristickým energetickým „podpisom“.

ESO/L. CalçadaMidjourney/Úprava redakcie

Pozorovanie týchto gama zábleskov by mohlo byť možné pomocou atmosférických Čerenkovových teleskopov, ako je napríklad observatórium HAWC (High-Altitude Water Cherenkov). Tieto teleskopy sú schopné detegovať energie fotónov v rozsahu vhodnom na pozorovanie predpokladaných zábleskov.

Hoci na papieri to vyzerá úžasne, realita môže byť úplne iná. Prostredie v okolí splynutia čiernych dier a relativistické rýchlosti zábleskov majú potenciál ovplyvniť pozorované spektrá, čo výrazne komplikuje detekciu. Okrem toho, štandardný model časticovej fyziky nemusí úplne vysvetľovať niektoré pozorované javy, čo naznačuje prítomnosť novej fyziky, ktorú treba ešte pochopiť.

čierna diera simulácia
YouTube/NASA Goddard/screenshot

Aby toho nebolo málo, autori tvrdia, že je tu ešte jeden ďalší veľmi zaujímavý aspekt. Je totiž možné, že ak tieto čierne diery o veľkosti asteroidu vznikli v ranom vesmíre a pretrvali až do súčasnosti, mohli by potenciálne tvoriť časť temnej hmoty a vrhnúť svetlo na záhadnú látku, ktorá preniká vesmírom.

Pozorovanie Hawkingovho žiarenia z kúskov čiernych dier ponúka nielen pohľad na podstatu týchto vesmírnych javov, ale poskytuje aj okno do časticovej fyziky pri energiách presahujúcich možnosti súčasných experimentov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP