Podvodníci sa pri svojich falošných súťažiach a ponukách nezdráhajú zdieľať príspevky aj v mene známych osobností. Väčšinou sa snažia ľudí nalákať na vidinu rýchleho zárobku alebo od nich chcú vylákať citlivé údaje. Polícia na Facebooku teraz upozorňuje na ďalšie falošné stránky, ktoré v mene známeho futbalistu, moderátora, ale aj prezidentky Zuzany Čaputovej vystupujú v nových podvodoch.

Tento druh podvodu je v slovenskom prostredí Facebooku dobre známy, no napriek tomu sa ukázalo, že podvodníkom opäť naleteli tisícky Slovákov. Falošné stránky pritom zneužívajú okrem mena Mareka Hamšíka aj meno Vila Rozborila a prezidentky SR.

Ľudí klamú vidinou rýchleho zárobku. Peniaze údaje môžu získať len za vyplnenie registračného formulára už do 5 minút a podľa prvého písmena svojho mena.

Ďalší podvod na slovenskom Facebooku oklamal tisícky ľudí

Vo svojich statusoch stránky ponúkajú výhry podľa začiatočného písmena vo výške od 100 000 € až do 900 000 €. V prípade falošnej stránky „Marek Hamšík prezradí“ takýto status zdieľalo už vyše 2500 Slovákov.

Pod statusom sa objavilo až 6800 komentárov a podvod si získal vyše 1100 reakcii na príspevok. Samotná stránka bola pritom založená len pred 2 dňami a zdieľala taktiež fotografie Mareka Hamšíka.

Po kliknutí na priložený odkaz a vyplnení registrácie však môžu prísť obete o citlivé údaje ako sú heslá. Podvodníci ich môžu taktiež obrať o peniaze. Aby toho nebolo málo, na slovenskom prostredí Facebooku pôsobia rovno dve stránky s takýmto názvom.

Nenechaj si ujsť
Ďalší pofidérny podvod zneužíva meno známeho podnikateľa, Slováci ho nevedomky chvália

Obe boli založené v rovnaký deň. Slováci sa však môžu stretnúť s ďalšími podobnými stránkami s menami vyššie spomenutých osobností.

Od falošnej stránky vo svojom mene sa dištancuje aj samotný Hamšík, ktorý vo svojom statuse taktiež upozornil na tento šíriaci sa podvod.

Podobné stránky môžu pribúdať. Originál je stále iba jeden

Nie je vylúčené, že podvodníci založili alebo založia ďalšie podobné stránky. Hoci teda ide o jasný podvod, opäť naň naletelo obrovské množstvo ľudí. V prípade takýchto príspevkov je rozhodne najlepšie na ne nereagovať, nešíriť ich ďalej a neklikať na žiaden priložený odkaz.

Pravé stránky známych osobností na Facebooku majú totiž pri svojom názve symbol v podobe modrej značky, ktorá dokazuje ich autenticitu. Podvodné statusy a stránky môžu používatelia Facebooku nahlásiť.

Napriek tomu sa však stále objavuje množstvo ďalší podvodov a dodnes dokonca fungujú aj niektoré staré stránky, ktoré sociálna sieť naďalej „toleruje“.

Ako nahlásiť podvodný príspevok na Facebooku:

  1. Kliknúť na ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu
  2. Zvoliť možnosť „Získať podporu alebo nahlásiť príspevok“
  3. Vybrať niektorú zo zobrazených možností alebo zvoliť „Niečo iné“
  4. Zo zoznamu potom stačí vybrať „Podvod“ a odoslať hlásenie

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú