V čase pandémie mnohí veria, že by mali byť odborné články a výskumy prístupné pre každého aj v rozvojových krajinách a inde po svete. Takéto práce sú totiž dostupné za nemalé poplatky, ktoré si väčšina lekárov v chudobnejších častiach sveta nemôže dovoliť a inštitúcie zasa platia milióny ročne za to, aby k nim získali prístup. Teraz sa tisíce článkov o výskume koronavírusov dostali na verejnosť. Týmto krokom chcel hacker pomôcť v boji proti novému koronavírusu, informoval FreeThink.com.

Články s odbornými štúdiami o koronavírusoch, ktoré sú prístupné len za vysoké poplatky, sa v tejto kríze stali terčom kritiky. Mnohí totiž veria, že počas takejto pandémie by mal mať každý lekár a výskumník bezplatný prístup k informáciám, ktoré môžu pomôcť v boji proti tomuto novému ochoreniu COVID-19.

Výskumy sú mnohokrát publikované rôznymi spoločnosťami, ktoré ich sprístupňujú len po zaplatení poplatkov. Tie často dosahujú cenu desiatok alebo až stoviek dolárov.

Ukradol tisíce odborných výskumov, aby pomohol v boji proti koronavírusu

Za posledných niekoľko desiatok rokov sa cena predplatného za vedecké články zvýšila o neuveriteľných 300 %. Získať prístup k množstvu odborných výskumov by teda stálo v predplatnom celé milióny, čo si však môžu dovoliť len bohaté univerzity a veľké inštitúcie.

Začali preto vznikať pochybnosti, prečo by mali byť takéto cenné informácie skryté, pokiaľ ich výskumníci môžu využiť v boji proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 po celom svete. Platené výskumy predstavujú vo svete obrovský biznis, na ktorom zarábajú najmä vydavatelia.

To sa ale rozhodol zmeniť hacker pod prezývkou Shrine, ktorý ukradol platené články a výskumy a zverejnil ich na Reddite. Sústredil sa pritom na odborné platené výskumy týkajúce sa koronavírusov, a to až v období od rokov 1968 do 2020.

Dokopy tak pre verejnosť ukradol z plateného systému 5000 článkov, pričom využil web známy ako „Sci-Hub„, ktorý môže byť tiež označovaný ako pirátsky web v oblasti odborných štúdií. Pomocou neho je totiž možné získať platený článok o výskume zadarmo.

Screenshot/FonTech/Sci-Hub

Nenechaj si ujsť
Vedci zrejme našli zviera, ktoré prenieslo koronavírus z netopiera až na človeka. Vyvracajú pôvodné zistenia

Všetky získané výskumy boli potom zverejnené vo vlákne na Reddite, kde si okamžite získali obrovskú pozornosť. Hoci bolo toto jednanie nelegálne, z jeho iniciatívy vznikla aj petícia, ktorá apeluje na vydavateľov odborných výskumov o koronavíruse, aby ich zverejnili pre jednotlivcov a organizácie.

V priebehu pár dní petícia získala stovky podpisov a krátko na to vznikla ďalšia petícia proti Medzinárodnej organizácii pre normalizáciu. Netrvalo dlho a vďaka tomuto počinu boli zverejnené potrebné informácie pre inžinierov pre vývoj pľúcnych ventilátorov.

Problém s predplatným štúdií potvrdila už ebola v Afrike

Moderná história pritom pred niekoľkými rokmi poukázala na zásadný problém s plateným predplatným takýchto odborných výskumov, a to v čase šírenia eboly v Afrike. Keď sa nákaza dostala v roku 2014 do západnej časti kontinentu, kompetentní nemali prístup k relevantným informáciám o tomto smrtiacom ochorení, ktoré sa o pár rokov skôr objavilo v Libérii.

Problémom bol práve systém drahého predplatného. Ako sa neskôr ukázalo, výskumníci mohli mať k dispozícii štúdiu, ktorá varovala pred ebolou v Libérii a obsahovala tiež odporúčania na zastavenie šírenia nákazy. Odborný článok však nebol k dispozícii bezplatne.

Vakcína bude až o niekoľko mesiacov

Zverejnenie potrebných informácií a výskumov v oblasti skúmania koronavírusov za posledné dekády by tak mohlo významným spôsobom pomôcť v boji proti novému typu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Vedci pritom stále hľadajú účinnú vakcínu, ktorá by mohla zachrániť životy pacientov po celom svete. Doterajšie informácie však zaznačujú, že by prvé vakcíny mohli byť dostupné najskôr na jeseň tohto roka, informoval portál Telegraph.

Pixabay

Doteraz sa pritom koronavírusom SARS-CoV-2 nakazilo v čase písania článku vyše 1,8 milióna ľudí a vyše 114 tisíc ľudí ochoreniu podľahlo. Dokonca sa už objavili aj prípady, kedy boli vyliečení pacienti opätovne pozitívne testovaní na nový koronavírus.

V týchto prípadoch sa však malo jednať o reaktiváciu pôvodného vírusu v tele pacientov a nie o novú nákazu, informuje portál Gizmodo.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP