Najnovšie nariadenie EÚ, ktoré bolo namierené na Google, by mohlo znamenať koniec bezplatnému operačnému systému Android. Ide o vážne varovanie Googlu alebo len o blafovanie?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Google dostal od regulačných orgánov EÚ rekordnú pokutu vo výške 4,3 miliárd eur za porušenie protimonopolných zákonov. Európska komisia totižto tvrdí, že Google zneužil svoju dominanciu na trhu s Androidom. Podľa EÚ, Google do operačného systému Android napevno zavádza svoje vyhľadávacie nástroje a aplikácie, čím získava výhodu oproti konkurencii. Oddelenie týchto nástrojov a aplikácií vraj podľa Googlu môže mať dôsledky na budúcnosť bezplatného obchodného modelu Androidu.

Vyradením predinštalovaných balíkov sa môže narušiť ekosystém

Generálny riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, poukazuje na skutočnosť, že typický používateľ Androidu si sám inštaluje približne 50 aplikácií a môže ľahko odstrániť predinštalované aplikácie. Ale ak Google zabráni integrácii vlastných aplikácií, naruší tak ekosystém Androidu. Google teda varuje, že sa jeho obchodný model môže zmeniť, čo môže znamenať, že spoločnosť bude musieť zvážiť licencovanie Androidu výrobcom telefónov.

Google by mohol prísť o veľký balík

EÚ zatiaľ nepodala žiadne návrhy, ako by mal Google vyriešiť porušovanie zákona svojím balíkom aplikácií. Je však jasné, že ak si výrobcovia telefónov budú môcť namiesto Chromu inštalovať vlastné prehliadače a používať vyhľadávacie nástroje od konkurencie, pre Google by to mohlo mať veľmi zlý dopad na príjmy z reklamy na mobilných zariadeniach. Jedná sa približne o viac ako 50 % čistých výnosov z digitálnych reklám pre Google.

Varovanie alebo blafovanie?

Podľa Pichaia je na balíku aplikácií od Google postavený celý bezplatný obchodný model pre Android. To znamená, že Google nemusel účtovať výrobcom telefónov žiadne poplatky za svoju technológiu a nebol závislý od žiadneho prísne kontrolovaného modelu distribúcie. Vzhľadom na dominanciu Googlu vo vyhľadávaní, prehliadačoch a mnohých webových službách, varovanie Sundara vyzerá skôr ako blafovanie pre súdne pojednávanie než skutočná hrozba, že Android už nebude zadarmo.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
6%
Chcem to
13%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
19%
Neznášam to
56%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.