Spoločnosť Google predstavila nový experimentálny model umelej inteligencie, ktorý je schopný „uvažovať“, riešiť a odpovedať na zložité otázky, pričom aj odhaľuje svoje „myšlienky“. Nový model Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental, podľa spoločnosti je navrhnutý na „zvládanie multimodálneho porozumenia, riešenie komplexných problémov a kódovanie“. Mal by byť schopný riešiť náročné úlohy z oblasti programovania, matematiky či fyziky. O téme informoval portál TechCrunch.

Umelá inteligencia, ktorá „myslí“

Nový model AI je postavený na základoch Gemini 2.0 Flash. Modely, ktoré „premýšľajú“ sú navrhnuté tak, aby sa samy kontrolovali, vďaka čomu by sa mali vedieť vyhnúť chybám, ktoré bežne postihujú tradičné AI systémy. Výsledkom má byť presnejšie a dôkladnejšie spracovanie odpovedí, hoci ich rýchlosť môže byť pomalšia, pretože po prijatí otázky sa zastavia – „premýšľajú“ a následne začnú vysvetľovať ich uvažovanie. Po ukončení analýzy AI poskytne odpoveď, ktorú považuje za najpresnejšiu.

„Prvý krok v ceste za lepším uvažovaním,“ označil projekt Logan Kilpatrick, produktový manažér AI Studia. Jeff Dean, hlavný vedec v Google DeepMind, zdôraznil, že model je trénovaný na to, aby „používal myšlienky na posilnenie svojich schopností uvažovania.“

Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental zatiaľ predstavuje iba experimentálny krok, Google však dúfa, že práve táto technológia by mohla znamenať prelom v schopnosti AI uvažovať ako človek. Podľa agentúry Bloomberg, v spoločnosti pracuje niekoľko tímov, ktorí majú za úlohu hľadať nové prístupy na zlepšenie generatívnej AI.

Google nie je jediný

Google nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyvíja AI s uvažovaním. Ako ďalej informuje TechCrunch, spoločnosť DeepSeek v novembri predstavila svoj model DeepSeek-R1. Taktiež čínska Alibaba uviedla model Qwen, ktorý má priamo konkurovať modelu o1 od spoločnosti OpenAI.

Technologické spoločnosti sa snažia vytvárať uvažujúce a čo najlepšie, najdokonalejšie modely AI. Taktiež spoločnosť xAI vyvíja Grok, pričom členovia tímu tvrdia, že Grok 3 dokázal vyriešiť Riemannovu hypotézu, čo je jeden z najslávnejších a zároveň najdôležitejších nevyriešených problémov súčasnej matematiky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú