Aktualizované 9:45:

Americká spoločnosť Google v súvislosti s vpádom ruskej armády na Ukrajinu zablokovala tamojším používateľom vo svojej službe Google Maps dve funkcie, ktoré poskytujú informácie v reálnom čase. TASR získala túto informáciu z webovej stránky televízie CNN.

Prvá deaktivovaná funkcia zobrazovala hustotu premávky a bola využívaná na monitorovanie konfliktu z diaľky. Google však poznamenal, že v režime navigácie je stále dostupná.

Druhá dočasne zablokovaná funkcia s názvom Live Busyness zobrazovala vyťaženosť konkrétneho miesta v rôznych časoch.

Spoločnosť Google uviedla, že tieto opatrenia prijala po konzultácii s miestnymi predstaviteľmi v záujme bezpečnosti obyvateľov Ukrajiny.

Google tiež oznámil, že zakázal ruským štátnym médiám zobrazovať reklamy na svojich platformách. Pripojil sa tak k podobnému sobotňajšiemu rozhodnutiu svojej dcérskej spoločnosti YouTube.

Doteraz nerobili takmer vôbec nič

Tento krok nasleduje po vlne kritiky platforiem tzv. Big Tech, teda piatich technologických gigantov (Google, Amazon, Facebook, Apple a Microsoft), že aj po začiatku invázie umožňujú ruským firmám umiestňovať reklamu.

V piatok spoločnosť Meta, prevádzkujúca sieť Facebook, oznámila, že na svojich platformách pozastaví zobrazovanie reklamy ruských štátnych médií.

Organizácia NetBlocks so sídlom v Londýne, špecializujúca sa na kybernetickú bezpečnosť, v tejto súvislosti podľa agentúry AP informovala, že v Rusku je Facebook fakticky blokovaný. Jeho stránky sa buď nenačítajú vôbec, alebo tak pomaly, že táto platforma je de facto nepoužiteľná.

Podobne je to s Twitterom, ktorý dočasne zastavil zobrazovanie reklamy na Ukrajine aj v Rusku.

Obmedzenia fungovania Twitteru a Facebooku možno v Rusku obísť pomocou Virtuálnej privátnej siete (VPN), čo využívajú napríklad používatelia v pevninskej Číne.

Pôvodný článok z 27. februára 2022:

Ak si sa niekedy zamýšľal nad tým, ako presné a aktuálne sú dopravné informácie v aplikácii Mapy Google, už viac nemusíš. Mapy sú natoľko aktuálne, že ukázali pohyb ruských jednotiek smerom na Ukrajinu ešte niekoľko hodín predtým, ako bol tento konflikt vyvolaný ruským prezidentom vôbec oficiálne oznámený. Na tému upozornil portál AndroidPolice.

Všetko bolo na mapách Google

Ako píše portál Vice, tento pohyb si ako prvý zrejme na mapách všimol Jeffrey Lewis, expert v oblasti spravodajstva z otvorených zdrojov (open source intelligence, OSINT) a profesor na Middlebury Institute, ktorý si ráno 3:15 miestneho času všimol na Google Mapách obrovskú dopravnú zápchu v ruskom Belgorode.

Lewis sa nazdáva, že on a jeho tím sú vôbec prví ľudia, ktorí videli inváziu na dopravnej mape. Hoci Putin ohlásil „špeciálnu vojenskú operáciu“ v Donbase, ktorú ešte predtým stihol vyhlásiť za nezávislý región, zápcha, ktorú Lewis pozoroval, bola za hranicou iného regiónu.

NEPREHLIADNI:
Konšpirátori sa pokúsili znefunkčniť weby veľkých slovenských médií, zasiahli aj FonTech

Zápcha sa začala v ruskom Belgorode nachádzajúcom sa severne od ukrajinského Charkova a tiahla sa až k hraniciam, kde následne zmizla.

Jeffrey Lewis pre Washington Post uviedol, že zatiaľ čo kedysi sa verejnosť spoliehala na spravodajcov v teréne, dnes sa stačí pozrieť na Mapy Google a uvidieť to, čo sa skutočne vo svete deje. Ide podľa neho o učebnicový príklad, akým technológie vťahujú ľudí po celom svete priamo do diania v reálnom čase.

Vzhľadom na to, že údaje o premávke v Mapách Google, ale i ďalších konkurenčných aplikáciách, fungujú tak, že zbierajú údaje o polohe a rýchlosti z mobilných telefónov so systémom Android, mnohí sa domnievajú, že ruskí vojaci si zabudli pri začiatku útoku vypnúť smartfóny. Z pohľadu expertov ide o obrovskú chybu a zlú „kybernetickú hygienu“.

Lewis sa však nazdáva, že ruskí vojaci mali vypnuté telefóny a o tejto zápche informovali obyčajní ľudia obývajúci túto oblasť, ktorí celú „dopravnú“ situáciu monitorovali a nahlasovali. Google sa však podľa všetkého odpovedi, ako spoločnosť získala údaje o „dopravnej zápche“, stále vyhýba.

Niektorí experti sa teraz nazdávajú, že mnohé armády z celého sveta sa z tejto chyby poučia a v budúcnosti by Mapy Google mohli zneužiť ako „digitálnu kamufláž“, ktorá má odvrátiť pozornosť od toho, čo sa v skutočnosti deje.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP