Google a jeho tím výskumníkov zverejnili v spolupráci s fyzikmi z niekoľkých uznávaných univerzít štúdiu, v ktorej tvrdia, že dokážu vytvoriť vo vnútri kvantového počítača skutočný kvantový kryštál. Takýto objav má obrovský potenciál, zatiaľ má však jeden háčik, píše Futurism.

Obídu druhý zákon termodynamiky?

Časový kryštál je forma hmoty, ktorú sa snažia vedci dosiahnuť už roky. Podľa magazínu Quanta ide o objekt, ktorého súčasti sa pohybujú v pravidelnom a opakujúcom sa cykle a celé bez spotreby dodatočnej energie.

Connie Zhou, IBM

Časové kryštály sú okrem iného prvé známe objekty, ktoré dokážu narušiť pravidlo „časovo-translačnej symetrie“. To znamená, že aj keď ide o stabilný objekt, v čase neostáva rovnaký – dôvodom je, že časový kryštál je stabilný a stále sa meniaci zároveň.

„Následky sú úžasné, týmto objavom obídete druhý zákon termodynamiky,“ vyjadril sa pre Quanta Roderich Moessner, spoluautor štúdie a riaditeľ Maxovho Planckovho inštitútu pre fyziku a komplexné systémy v Drážďanoch, v Nemecku.

Zatiaľ ich však nevytvorili

Ako píše The Next Web, Google zatiaľ takýto časový kryštál vytvoriť nedokázal. Prostredníctvom svojho výskumu ale ponúkla reálne dôkazy o tom, že ľudia tieto objekty skutočne dokážu vytvoriť a potvrdili len koncept.

Ďalším krokom je overiť výskum Googlu a skúsiť časové kryštály skutočne vytvoriť. Ak by tento míľnik Google skutočne dosiahol, podľa The Next Web tým môžu urýchliť rýchlosť vývoja kvantových počítačov z „možno nikdy“ na „možno v najbližších desaťročiach“.

Pixabay

Kvantové počítače sú teda aj naďalej beh na dlhú trať, v poslednej dobe je ale stále viac a viac dôkazov o tom, že sú skutočne možné a máme ich takmer na dosah. Svetové technologické veľmoci sa neustále predbiehajú vo výkone svojich prototypov kvantových počítačov.

Rekord drží Čína

Aj keď jedným z najväčších špičiek v kvantovej výpočtovej technike a IT technológiách vôbec je práve Google, na krk mu neustále dýcha Čína. Tá len nedávno vyhlásila, že ich najnovší kvantový počítač je najvýkonnejší na svete a prekonal aj samotný Google.

Jian-Wei Pan a spol.

Ich výskumný tím navrhol kvantový počítač pozostávajúci zo 66 kvantových bitov (qubit). Výskumný tým počas testovania vykonal náhodné vzorkovanie pre benchmarking supravodivého kvantového procesoru vybaveného 66 qubitmi. Aj keď toto číslo neznie práve prevratne, v prípade kvantového počítača ide o neskutočný výkon.

„Predpokladáme, že vzorkovacia úloha Cučchung-č, ktorú dokončil za 1,2 hodiny, by trvala „obyčajnému“ superpočítaču až 8 rokov,“ tvrdí výskumný tím. Napriek takýmto úžasným a prevratným objavom sa ale zatiaľ nepodarilo uviesť do sveta reálne využiteľný kvantový počítač – a komerčné využitie je vzdialené možno celé desaťročia.

Laserový systém pre testovanie kvantových senzorov. Zdroj: CQNET

V kvantovej technike má veľké plány aj Európska Únia, ktorá chce do konca tohto desaťročia postaviť vlastný kvantový počítač v rámci projektu Digitálny kompas 2030.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú