banner-asus-zenfone-3-deluxeO pripravovaných nástupcoch Nexusov sa vedú dlhé diskusie. Okrem rôznych fotografií, špecifikácií a výsledkov z benchmarkov poznáme ešte jednu vec. Obľúbené Nexusy sú definitívne „mŕtve“ a nové Pixely ich už, bohužiaľ, nenahradia vo všetkých smeroch.

Nexusy boli známe najmä čistým Androidom v tom najlepšom svetle, nadštandardnou podporou vývojárov (ROM, kernely), dobrou výbavou a prijateľnými cenami. Niektoré z týchto vlastností si samozrejme, Pixely zachovajú, no druhú z menovaných vlastností pravdepodobne nie tak úplne. Ak ste niekedy vlastnili akékoľvek Nexus zariadenie, pravdepodobne ste aspoň raz vyskúšali svoj smartfón „rootnuť“, vyskúšať alternatívnu ROM či kernel. A práve toto chce Google pri nových Pixeloch obmedziť. Ak nás čítate pravidelne, určite viete, že Xiaomi vo svojich smartfónoch uzamyká bootloader a ďalšími spôsobmi odrádza používateľov od inštalácie alternatívnych systémov a núti ich tak používať len originálnu ROM. Či chceme, alebo nie, toto pravdepodobne urobí aj Google. Všetko sa začalo len nedávno, keď Google zverejnil API, v ktorom vývojárom umožnil znemožniť inštalácie ich aplikácií na rootnutých a iných „nebezpečných“ zariadeniach.

Huawei Nexus 6P 32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

verified_boot

I keď niektorým používateľom sa to určite nebude páčiť, pre vývojárov je to obrovská výhoda a tento krok by sme mali chápať. Android 6.0 navyše získal aktualizáciu, ktorá skomplikovala root zariadení. Po novom je potrebné vykonávať takzvaný „systemless root“, teda root bez modifikovania, či zmeny systémovej partície. V prípade rootnuia bude pri bootovaní čakať na používateľa nepríjemná hláška.

boot_red

Aby tomuto problému zarytí špekulanti predišli, namiesto modifikovania systémovej partície modifikovali ramdisk pre získanie rovnakého výsledku. Bohužiaľ, podľa ROM a kódu kernelu najnovšieho Androidu 7.0 Nougat je už aj ramdisk zastrešený v systémovej partícii. Vždy sa samozrejme nájde nejaká cesta k rootu a určite sa nájde aj pri nových Pixeloch, no už to nikdy nebude také jednoduché ako pri Nexusoch.

note-7-vodeodolnost

Samsung Galaxy Note 7

Takmer všetky tohtoročné vlajkové lode výrobcov, ako napríklad Samsung, Sony a Apple disponujú certifikáciou IP67 alebo IP68. Najnovšie informácie hovoria o tom, že nové Pixely by mali získať certifikáciu IP53. Kým prvé číslo znamená odolnosť voči prachu, trojka značí len odolnosť pred padajúcou vodou vo forme spreja v akomkoľvek uhle do 60 stupňov od vertikály. Jedná sa teda o jeden z najnižších stupňov vodeodolnosti.

Zavážia na vašom rozhodovaní o kúpe aj tieto nové okolnosti?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom