Tento týždeň je pre Google v znamení osláv. Po tom, čo svoje desiate narodeniny oslávil prehliadač Google Chrome, si výrazný míľnik pripísala aj samotná spoločnosť. Tá sa za 20 rokov dokázala dostať z obyčajnej garáže v Silicon Valley, až na popredné priečky v technologickom svete.

Spoločnosti Google tiež môžme ďakovať aj za formovane internetu takého, ako ho poznáme dnes. Pod jej krídla nepatrí len najpoužívanejší vyhľadávač na svete, ale ďalších 7 produktov, ktoré majú viac ako 1 miliardu používateľov. Poďme si preto prejsť tie najväčšie momenty za celú dobu pôsobnosti spoločnosti a pripomenúť si tak náročnú a dlhú cestu, ktorá ju sprevádzala.

AUGUST 1996: Larry Page a Sergey Brin prvýkrát spúšťajú Google, ktorý beží na sieti Stanfordskej Univerzity

4. SEPTEMBER 1998: Spoločnosť Google získava financovanie vo výške 100 000 dolárov od Andyho Bechtolsheima (spoluzakladateľ Sun Microsystems) a sťahuje sa do garáže Susan Wojcicki, ktorá sa neskôr stala CEO YouTube.

AUGUST 2001: Eric Schmidt sa stáva prvým riaditeľom spoločnosti Google. Brin a Page sa tak mohli plne venovať zlepšovaniu ich diela.

LETO 2002: Spoločnosť Yahoo sa neúspešne snaží kúpiť Google za 3 miliardy dolárov. Ešte v tom roku sa spustila služba Google News. Dnes má spoločnosť Google hodnotu viac než 300 miliárd, zatiaľ čo Yahoo len niečo cez 5 miliárd.

JÚL 2003: Google sa sťahuje do Googleplexu. Celkovo sa do firmy investovalo viac ako 25 miliónov dolárov a medzi investorov patril aj Jeff Bezos. V Googli už fungujú reklamy, ktoré generujú slušné príjmy. Vstup spoločnosti na burzu skončil viac než dobre, s ocenením na viac než 27 miliárd dolárov. Dnes je Google na veľmi dobrej ceste k tomu, aby sa stal biliónovou spoločnosťou.

8. FEBRUÁR 2008: Oficiálne spustenie Google Maps. No až o rok na to sa v nich dalo navigovať. Dovtedy produkt slúžil len ako klasické mapy – len na zobrazovanie.

1. APRÍL 2004: Spustenie vlastného e-mailového klienta Gmail s kapacitou 1 GB, čo bolo na danú dobu viac než komfortné. Spočiatku si média mysleli, že ide len o aprílový žart, no nešlo.

27. JANUÁR 2006: Spoločnosť Google vytvorila v Číne dcérsku spoločnosť, aby mohla konkurovať tamojším spoločnostiam. Aj keď bola pre obyvateľov dostupná už od roku 2000, tamojšia vláda Google často blokovala.

9. OKTÓBER 2006: Google kupuje YouTube za 1,65 miliardy dolárov.

14. APRÍL 2007: Spoločnosť Google kupuje DoubleClick – firmu špecializovanú na grafické reklamy. Išlo odvtedy o najväčšiu akvizíciu.

2. SEPTEMBER 2008: Spustenie prehliadača Google Chrome, ktorý zmenil spôsob surfovania na internete. Priniesol žiadané zmeny, jednoduchosť, intuitívnosť a dnes je z neho právom najpoužívanejší prehliadač na svete.

23. SEPTEMBER 2008: Po tom, čo v roku 2005 odkúpila spoločnosť Android, predstavila debutový smartfón HTC Dream.

Zobraziť celú galériu (14)
HTC Dream alebo T-Mobile G1, Wikimedia

5. JANUÁR 2010: Prvý NEXUS smartfón s názvom ONE. Dizajnovo veľmi nepodarené zariadenie, ktoré ťažko konkurovalo Samsungu, HTC či Motorole. Neskôr sa však tieto smartfón stali veľmi obľúbené a to vďaka veľkej optimalizácii. Dnes už značka neexistuje, no zariadenia Pixel sa nesú v podobnom duchu.

Zobraziť celú galériu (14)
Prvý vlastný smartfón od Google, ktorý vyrobilo HTC, Wikimedia

OKTÓBER 2010: Google začína pracovať na autonómnych vozidlách. Vozový park zahrňuje sedem vozidiel Toyota Prius. V nasledujúcich rokoch sa projekt premenoval a dnes je známy ako Waymo.

15. JÚN 2011: Spustenie vlastného operačného systému Chrome OS. Dnes ho môžme nájsť hlavne v Chromebookoch a ide o obľúbené nástroje hlavne v školstve.

28. JÚN 2011: Spustenie sociálnej siete Google+. Nikdy sa však poriadne neuchytila a dnes je skôr v úzadí.

15. AUGUST 2011: Spoločnosť Google oznamuje, že odkupuje Motorolu za 12,5 miliardy dolárov.

JÚN 2012: Predstavenie okuliarov Google Glass, ktoré boli experimentom s rozšírenou realitou. Bohužiaľ, zákazníci na takú technológiu ešte neboli pripravení a dostali sa do zabudnutia.

24. JÚL 2013: Do predaja sa dostalo zariadenie Chromecast. Išlo o lacný spôsob, ako streamovať video z telefónu do počítača alebo televízora. Odvtedy sa vývoj takmer pozastavil, no stále ide o jedno z najlacnejších a najdostupnejších riešení.

24. JANUÁR 2014: Google kúpila spoločnosť DeepMind a začal sa výskum ohľadom umelej inteligencie. Dnes je AI takmer každodennou súčasťou a čoraz viac si miesto hľadá hlavne v smartfónoch.

10. AUGUST 2015: Vznik novej spoločnosti Alphabet Inc.. Ide v podstate o materskú spoločnosť Googlu a niekoľkých ďalších firiem, ktoré odkúpili.

18. MÁJ 2016: Spustenie Google Asistenta. Ide o virtuálneho asistenta, ktorý sa od svojho vydania rýchlo rozrástol a dnes patrí medzi tých najlepších na trhu.

OKTÓBER 2016: Predstavenie smartfónov PIXEL a reproduktora Google Home.

18. JÚL 2018: Google dostáva pokutu 5 miliárd dolárov za údajné porušovanie súkromia a uprednostňovaním vlastných produktov pred tými konkurenčnými. Mesiac po tom, americký prezident Donald Trump obvinil spoločnosť za cenzúrovanie konzervatívneho spravodajstva vo vyhľadávaní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom