Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tento týždeň je pre Google v znamení osláv. Po tom, čo svoje desiate narodeniny oslávil prehliadač Google Chrome, si výrazný míľnik pripísala aj samotná spoločnosť. Tá sa za 20 rokov dokázala dostať z obyčajnej garáže v Silicon Valley, až na popredné priečky v technologickom svete.

Spoločnosti Google tiež môžme ďakovať aj za formovane internetu takého, ako ho poznáme dnes. Pod jej krídla nepatrí len najpoužívanejší vyhľadávač na svete, ale ďalších 7 produktov, ktoré majú viac ako 1 miliardu používateľov. Poďme si preto prejsť tie najväčšie momenty za celú dobu pôsobnosti spoločnosti a pripomenúť si tak náročnú a dlhú cestu, ktorá ju sprevádzala.

AUGUST 1996: Larry Page a Sergey Brin prvýkrát spúšťajú Google, ktorý beží na sieti Stanfordskej Univerzity

4. SEPTEMBER 1998: Spoločnosť Google získava financovanie vo výške 100 000 dolárov od Andyho Bechtolsheima (spoluzakladateľ Sun Microsystems) a sťahuje sa do garáže Susan Wojcicki, ktorá sa neskôr stala CEO YouTube.

AUGUST 2001: Eric Schmidt sa stáva prvým riaditeľom spoločnosti Google. Brin a Page sa tak mohli plne venovať zlepšovaniu ich diela.

LETO 2002: Spoločnosť Yahoo sa neúspešne snaží kúpiť Google za 3 miliardy dolárov. Ešte v tom roku sa spustila služba Google News. Dnes má spoločnosť Google hodnotu viac než 300 miliárd, zatiaľ čo Yahoo len niečo cez 5 miliárd.

JÚL 2003: Google sa sťahuje do Googleplexu. Celkovo sa do firmy investovalo viac ako 25 miliónov dolárov a medzi investorov patril aj Jeff Bezos. V Googli už fungujú reklamy, ktoré generujú slušné príjmy. Vstup spoločnosti na burzu skončil viac než dobre, s ocenením na viac než 27 miliárd dolárov. Dnes je Google na veľmi dobrej ceste k tomu, aby sa stal biliónovou spoločnosťou.

8. FEBRUÁR 2008: Oficiálne spustenie Google Maps. No až o rok na to sa v nich dalo navigovať. Dovtedy produkt slúžil len ako klasické mapy – len na zobrazovanie.

1. APRÍL 2004: Spustenie vlastného e-mailového klienta Gmail s kapacitou 1 GB, čo bolo na danú dobu viac než komfortné. Spočiatku si média mysleli, že ide len o aprílový žart, no nešlo.

27. JANUÁR 2006: Spoločnosť Google vytvorila v Číne dcérsku spoločnosť, aby mohla konkurovať tamojším spoločnostiam. Aj keď bola pre obyvateľov dostupná už od roku 2000, tamojšia vláda Google často blokovala.

9. OKTÓBER 2006: Google kupuje YouTube za 1,65 miliardy dolárov.

14. APRÍL 2007: Spoločnosť Google kupuje DoubleClick – firmu špecializovanú na grafické reklamy. Išlo odvtedy o najväčšiu akvizíciu.

2. SEPTEMBER 2008: Spustenie prehliadača Google Chrome, ktorý zmenil spôsob surfovania na internete. Priniesol žiadané zmeny, jednoduchosť, intuitívnosť a dnes je z neho právom najpoužívanejší prehliadač na svete.

23. SEPTEMBER 2008: Po tom, čo v roku 2005 odkúpila spoločnosť Android, predstavila debutový smartfón HTC Dream.

Zobraziť celú galériu (14)
HTC Dream alebo T-Mobile G1, Wikimedia

5. JANUÁR 2010: Prvý NEXUS smartfón s názvom ONE. Dizajnovo veľmi nepodarené zariadenie, ktoré ťažko konkurovalo Samsungu, HTC či Motorole. Neskôr sa však tieto smartfón stali veľmi obľúbené a to vďaka veľkej optimalizácii. Dnes už značka neexistuje, no zariadenia Pixel sa nesú v podobnom duchu.

Zobraziť celú galériu (14)
Prvý vlastný smartfón od Google, ktorý vyrobilo HTC, Wikimedia

OKTÓBER 2010: Google začína pracovať na autonómnych vozidlách. Vozový park zahrňuje sedem vozidiel Toyota Prius. V nasledujúcich rokoch sa projekt premenoval a dnes je známy ako Waymo.

15. JÚN 2011: Spustenie vlastného operačného systému Chrome OS. Dnes ho môžme nájsť hlavne v Chromebookoch a ide o obľúbené nástroje hlavne v školstve.

28. JÚN 2011: Spustenie sociálnej siete Google+. Nikdy sa však poriadne neuchytila a dnes je skôr v úzadí.

15. AUGUST 2011: Spoločnosť Google oznamuje, že odkupuje Motorolu za 12,5 miliardy dolárov.

JÚN 2012: Predstavenie okuliarov Google Glass, ktoré boli experimentom s rozšírenou realitou. Bohužiaľ, zákazníci na takú technológiu ešte neboli pripravení a dostali sa do zabudnutia.

24. JÚL 2013: Do predaja sa dostalo zariadenie Chromecast. Išlo o lacný spôsob, ako streamovať video z telefónu do počítača alebo televízora. Odvtedy sa vývoj takmer pozastavil, no stále ide o jedno z najlacnejších a najdostupnejších riešení.

24. JANUÁR 2014: Google kúpila spoločnosť DeepMind a začal sa výskum ohľadom umelej inteligencie. Dnes je AI takmer každodennou súčasťou a čoraz viac si miesto hľadá hlavne v smartfónoch.

10. AUGUST 2015: Vznik novej spoločnosti Alphabet Inc.. Ide v podstate o materskú spoločnosť Googlu a niekoľkých ďalších firiem, ktoré odkúpili.

18. MÁJ 2016: Spustenie Google Asistenta. Ide o virtuálneho asistenta, ktorý sa od svojho vydania rýchlo rozrástol a dnes patrí medzi tých najlepších na trhu.

OKTÓBER 2016: Predstavenie smartfónov PIXEL a reproduktora Google Home.

18. JÚL 2018: Google dostáva pokutu 5 miliárd dolárov za údajné porušovanie súkromia a uprednostňovaním vlastných produktov pred tými konkurenčnými. Mesiac po tom, americký prezident Donald Trump obvinil spoločnosť za cenzúrovanie konzervatívneho spravodajstva vo vyhľadávaní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú