Ohľadom pripravovaných noviniek v ďalšej edícii Androidu sa veľa špekulovalo, teraz sme sa na konferencii Google I/O 2018 oficiálne dozvedeli, čo nás čaká. Google implementuje niekoľko nových funkcií, ktoré prinášajú väčšie zmeny než sa všeobecne očakávalo.

Lepšia výdrž vďaka optimalizácii výkonu

Znova by sme sa mali dočkať zlepšenia výdrže batérie. Tentoraz Google stavil na strojové učenie, ktoré bude zodpovedať za prispôsobenie výkonu podľa zvyklostí používateľa. Systém tak bude na základe predchádzajúcich znalostí predpovedať, ktoré aplikácie sa budú pravdepodobne využívať a prispôsobí tomu výkon či nastavenia notifikácií. Cieľom je čo najefektívnejšie využívanie výpočtovej sily procesora, pričom Android P by mal v tomto smere priniesť 30% zlepšenie. Akou mierou sa to prejaví na zlepšenej výdrže batérie ukáže reálne používanie.

Z pohľadu ochrany súkromia je dôležité, že analýza zvyklostí používateľa nebude prebiehať na serveroch Google, ale priamo v zariadení. K zlepšenej výdrži batérie môže prispieť aj adaptívne nastavenie jasu obrazovky. Úroveň jasu sa tiež bude prispôsobovať preferenciám používateľa a nebude už určená len na základe okolitého svetla.

Úplne iný spôsob používania

Výrazne sa zmení aj spôsob navigácie v systéme. Android P totiž prináša gestá podobné z iPhone X, pomocou ktorých sa bude používateľ pohybovať Androidom a vykonávať jednotlivé akcie. Zmizne trojica navigačných tlačidiel, ktoré boli primárnou súčasťou posledných verzií mobilného systému od Google a nahradí ich malá čiarka v strede, ktorá bude novým domovským tlačidlom.

Kliknutie na tlačidlo teda vráti používateľa na domovskú obrazovku. Dlhé stlačenie spustí Google Asistenta a potom už prichádzajú na rad gestá. Potiahnutím smerom hore do polovice obrazovky sa zobrazia aktuálne spustené aplikácie v horizontálnom usporiadaní. Plným potiahnutím hore sa používateľ dostane do menu všetkých aplikácií. Tlačidlo späť tiež nezmizne úplne, ale zobrazovať sa bude už len v aplikáciách. V určitých situáciách sa tiež zobrazí tlačidlo pre potvrdenie otočenia obrazovky.

Prekvapujúce funkcie, vďaka ktorým budeme využívať smartfón menej

Google zodpovedne pristúpil aj k tomu, akú kontrolu majú používatelia nad mierou a časom, ktorý strávia využívaním smartfónu. Do Androidu P totiž prichádza funkcia Dashboard, ktorá bude zobrazovať rozsiahle štatistiky o používaní zariadenia. Dostaneme tak napríklad informácie o celkovom počte minút, ktoré sme strávili so smartfónom, počet denne prijatých notifikácií, ale aj to, ako dlho a kedy sme používali jednotlivé aplikácie.

K dispozícii budú nastavenia pre určenie časového limitu na určité aplikácie. Používateľ si tak v prípade zistenia neprimerane častého či dlhého používania smartfónu/aplikácie, môže týmto spôsobom zlepšiť svoje návyky. Ďalším zlepšením v tejto oblasti je funkcia, ktorá v určenej hodine pred spánkom uvedie systém do čiernobieleho režimu. Takýto krok má zamedziť nadmernému používaniu smartfónu pred spaním.

Noviniek je viac

Okrem toho sa zmien dočká aj režim Nerušiť. Jeho zapnutie bude možné otočením smartfónu displejom nadol, čím sa vypne aj vibrovanie, ale používateľ bude napríklad stále dostupný pre vybrané kontakty. Zmení sa nastavovanie hlasitosti prostredníctvom hardvérových tlačidiel smartfónov. Primárne sa už bude ich stlačením meniť len zvuk médií a nie zvonenia.

Pribudnú nástroje pre úpravu screenshotov a vývojári tiež dostanú nové možnosti implementovania svojich funkcií do systému. Po novom sa totiž vo vyhľadávaní budú môcť zobrazovať aj rýchle skratky na vykonanie akcie priamo v aplikáciách.

 

Google pre nový Android P ešte bližšie nešpecifikoval celý názov. Jeho oficiálne uvedenie na trh je ešte otázkou niekoľkých mesiacov, ale už teraz si majitelia určitých zariadení môžu vyskúšať beta verziu. Podporu majú okrem zariadení Pixel aj Essential Phone, Xperia XZ2, Xiaomi Mi MIX 2S, Nokia 7 Plus, Vivo X21UD, Oppo R15 Pro a podľa neoficiálnych správ aj OnePlus 6. AKo sa ti pozdávajú zmeny v novom Android P?

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP