Google sa podarilo vďaka novému kvantovému počítaču Willow prekonať v niektorých ohľadoch aj tie najvýkonnejšie moderné superpočítače. To však nie je až tak prekvapivé, ako tvrdenie, ktoré Google spolu s touto správou priniesol. Firma totiž tvrdí, že aby jej kvantový čip dosiahol svoj výkon, nazerá do paralelných vesmírov, upozorňuje Futurism.

Desivé zistenie, nemusí byť vôbec správne

Nový kvantový počítač mal vykonať za menej než 5 minút výpočty, ktoré by podľa Google trvali tomu najvýkonnejšiemu superpočítaču 1025 rokov. To je ďaleko viac, než vek vesmíru a viac, než sa dožijú klasické hviezdy. V blogu firma tvrdí, že aby jej kvantový čip dokázal dosiahnuť takúto rýchlosť, musel by vykonávať výpočty v paralelných vesmíroch.

Ak by sa takýmto spôsobom naozaj potvrdila existencia paralelných vesmírov, išlo by potenciálne o jeden z najväčších, ak nie ten najväčší objav v ľudskej histórii. A to obzvlášť v prípade, že tieto paralelné vesmíry dokážeme využívať na vykonávanie výpočtov. Pochopiteľne sa však voči týmto tvrdeniam zdvihla aj vlnka kritiky, podľa ktorej je hlavným problémom celého tohto experimentu jednoducho fakt, že nevypočítal nič užitočné.

Willow mal totiž počítať len náhodné usporiadanie, ktoré je preukázateľne oveľa náročnejšie pre klasické počítače a vyžaduje množstvo kvantového previazania. Takýto výpočet nemá praktické využitie a slúži na to, aby mohla firma tvrdiť, že za pár minút zvládne to, čo trvá superpočítačom desať septiliónov rokov.

Pomôžu najmä vedcom

Kvantové počítače síce nemusia byť, aspoň zatiaľ, užitočné pre bežného človeka, avšak vedcom pomáhajú vykonávať výpočty, ktoré klasické počítače nezvládajú. Dokážu napríklad podrobne skúmať chemické reakcie. Jednu z nich sa pomocou kvantového čipu podarilo spomaliť až 100 miliárd-násobne. Podarilo sa tak pozorovať proces, ktorý sa v kvantovej chémii deje bežne a je príliš rýchly, aby bolo možné ho priamo študovať v reálnej rýchlosti.

Nie je to po prvý raz

Či kvantové počítače takýmto spôsobom skutočne využívajú paralelné vesmíry isté nie je, avšak nie je to ani vylúčené. Nie je to ale po prvý raz, čo Google vykonal tieto výpočty za pomoci kvantového počítača. Willow má síce 100 kvantových bitov, avšak pred pár rokmi to firma zvládla s čipom s 50 qubitmi. Úspech pritom sprevádzali podobné tvrdenia a zdá sa tak, že ide jednoducho o marketing.

Niektorí z expertov argumentujú, že na praktické využitie potrebujeme čipy s miliónom kvantových bitov, pričom aj tie najpokročilejšie kvantové počítače ich dnes majú len pár tisíc. Aj keď sú tieto zariadenia nesmierne dôležité a zaujímavé z vedeckého hľadiska, ich praktický dopad na naše životy je v podstate nulový.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP