Presne 19. mája 2019 nabral zákaz obchodovania s Huaweiom platnosť aj pre Google. Od tohto momentu sa Google služby a jej aplikácie neobjavili v najnovších smartfónoch čínskeho giganta. Google sa však konečne po dlhom čase k téme plne vyjadril a zároveň odporúča používateľom, aby si aplikácie Google služieb neinštalovali svojpomocne.

Portál The Verge nedávno upozornil na podporný článok, ktorý v piatok večer uverejnil Tristan Ostrowski, právny riaditeľ pre Android a Google Play. Cieľom článku bolo objasniť prebiehajúcu situáciu s čínskym gigantom Huawei, ktorý je postihnutý zákazom obchodovania, pričom pre samotný Google tento zákaz nabral platnosť presne 19. mája 2019.

Aplikácie Google služieb nemusia byť plne kompatibilné na zariadeniach, ktoré neprešli certifikáciou Play Protect

Po tomto termíne má „Google zakázané pracovať s Huaweiom na nových modeloch zariadení alebo poskytovať Google aplikácie vrátane služieb Gmail, Mapy, YouTube, Obchod Play a ostatných, pre predinštaláciu alebo stiahnutie na týchto zariadeniach.“ Konkrétne sa tak jedná o smartfóny, ktoré neprešli certifikáciou Googlu cez program Play Protect.

Ako ďalej vysvetľuje portál Gizchina, táto certifikácia sa vykonáva ešte pred samotnou produkciou zariadení. „Zariadenia s certifikáciou Play Protect prechádzajú prísnym procesom kontroly zabezpečenia a testovania kompatibility, ktorý vykonáva spoločnosť Google. Tým sa zabezpečí bezpečnosť používateľských dát a aplikačných informácií,“ píše vo zverejnenom článku Ostrowski.

Sideload Google služieb a ich aplikácií by mohol byť nebezpečný

Google si tiež uvedomuje, že niektorí používatelia sa stále snažia nainštalovať Google služby na smartfóny Huawei vydané po spomínanom zákaze. Išlo hlavne o smartfón Huawei Mate 30 Pro, ktorý bol vydaný už v čase platnosti zákazu. To isté však platí aj pre smartfóny ako Honor View 30 Pro, Mate XS alebo pripravované novinky série P40.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/YouTube/Android Central

Americký gigant ale dôrazne neodporúča manuálnu inštaláciu aplikácií týchto služieb, napríklad pomocou takzvaného „sideloadu“. Takáto inštalácia Google aplikácií poskytnutých z tretích strán v sebe nesie určité riziko. Aplikácie totižto mohli byť pozmenené, aby kradli používateľské dáta či dokonca obsahovali nebezpečný malvér.

„Google aplikácie inštalované za pomoci sideloadu nebudú spoľahlivo fungovať, pretože nepovoľujeme spúšťanie týchto služieb na necertifikovaných zariadeniach, kde môže dôjsť k ohrozeniu zabezpečenia.

Sideload Google aplikácií tiež prináša vysoké riziko inštalácie aplikácií, ktoré boli pozmenené alebo narušené spôsobmi, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť používateľov.“

Zariadenia pred zákazom budú naďalej podporované

Ostrowski sa tiež v dokumente vyjadril o smartfónoch, ktoré oficiálne vyšli ešte pred zákazom. Konkrétne môže Google pracovať s Huawei len na zariadeniach, ktoré boli uvedené na trh pred 16. májom 2019. Pre tieto zariadenia bude v súlade vládnych nariadení stále poskytovať bezpečnostné aktualizácie a aktualizácie Huawei aplikácií. Spoluprácu chce zachovať tak dlho, ako mu to bude povolené.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú