Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska komisia začala vyšetrovanie nedodržiavania pravidiel v súvislosti s postupmi veľkých technologických spoločností, ako sú Alphabet, Apple a Meta, na základe zákona o digitálnych trhoch (DMA). Na tému upozornil Európska komisia (EK) na svojom webe.

Giganti v problémoch

Už pred pár týždňami sme ťa v samostatnom článku informovali, že EK bude vyšetrovať spoločnosti Apple, Alphabet a Meta pre podozrenie z porušenia pravidiel Európskej únie (EÚ) v oblasti služieb. Ide o prvé vyšetrovanie nedodržiavania pravidiel podľa zákona EÚ o digitálnych trhoch, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca.

Do tejto kategórie patria spoločnosti, ktoré majú v digitálnom hospodárstve EÚ silné a pevné postavenie a pôsobia ako sprostredkovateľ medzi mnohými používateľmi a podnikmi.

Vyšetrovanie spoločností Alphabet, ktorá je vlastníkom internetového vyhľadávača Google, a výrobcu iPhonov Apple sa týka podozrenia z nedodržiavania ustanovenia DMA, podľa ktorého musia strážcovia prístupu bezplatne presmerovať zákazníkov na ponuky mimo svojich vlastných obchodov s aplikáciami. Predmetom skúmania je aj to, či Alphabet uprednostňuje svoje vlastné služby vo výsledkoch vyhľadávania Google a či Apple dodržiava viaceré pravidlá týkajúce sa operačného systému iOS pre jeho smartfóny a tablety.

Spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook, Messenger, Instagram a Threads, čelí vyšetrovaniu v súvislosti s jej politikou, v rámci ktorej žiada používateľov, aby si vybrali medzi spoplatneným prístupom k jej službám a súhlasom so spracovaním svojich osobných údajov v rámci jednotlivých platforiem.

Regulačný orgán EÚ navyše skúma aj štruktúru poplatkov, ktorú spoločnosť Apple oznámila za distribúciu aplikácií mimo App Store, ako aj to, či Amazon vo svojom obchode uprednostňuje svoje vlastné produkty. Komisia tiež oznámila, že Meta dostala ďalších šesť mesiacov na to, aby bol Messenger interoperabilný s inými službami na odosielanie správ, píše portál The Verge.

Vysoké pokuty

S cieľom zabezpečiť účinné presadzovanie Komisia nariadila správcom, aby uchovávali príslušné dokumenty na monitorovanie dodržiavania povinností vyplývajúcich z DMA. Tým spoločnostiam, ktoré nedodržiavajú predpisy, by mohli byť uložené pokuty až do výšky 10 % ich celkového celosvetového obratu, (v prípade opakovaného porušovania 20 %) pričom medzi možné nápravné opatrenia patrí aj odpredaj alebo zákaz akvizícií.

Komisia má v úmysle ukončiť  začaté konanie do 12 mesiacov. Ak to bude po vyšetrovaní opodstatnené, Komisia bude informovať príslušné orgány o svojich predbežných zisteniach a vysvetlí opatrenia, ktoré zvažuje prijať.

Používatelia Google po celom svete sa zvykli na to, že pri vyhľadávaní miesta sa im zobrazia možnosti Google Mapy. Tento prvok umožňuje používateľom jednoducho prejsť na stránku s mapami. Avšak, v krajinách Európskej únie táto funkcia prestala byť k dispozícii na začiatku marca. Dôvod spočíva v nových predpisoch EÚ, ktoré majú za cieľ obmedziť dominanciu technologických gigantov a podporiť konkurenciu, píše portál Startitup.

Unsplash/TASR/DPA

Google reagoval na tieto zmeny tým, že odstránil tlačidlo Mapy z výsledkov vyhľadávania. Je dôležité poznamenať, že samotné Google Mapy zostávajú dostupné na internete, no spôsob ich prístupu sa zmenil. Používatelia už nevidia priamo tlačidlo „Mapy“ vo výsledkoch vyhľadávania, ale môžu prejsť na webovú stránku Google Maps alebo kliknúť na položku „Trasa“. Tieto úpravy sú súčasťou snahy Googlu o dodržiavanie nových pravidiel Európskej únie o digitálnych trhoch.

Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že služby Bing, Edge, iMessage a Microsoft Advertising nie sú v rámci EÚ podľa Komisie dostatočne významné na to, aby mohli ovplyvňovať trh ako strážcovia prístupu pre koncových používateľov. Preto chatovacia služba iMessage spoločnosti Apple a vyhľadávač Bing spoločnosti Microsoft nepodliehajú novým sprísneným pravidlám pre veľkých online hráčov v Európskej únii (EÚ). Tieto dve služby, ako aj internetový prehliadač Microsoft Edge a jeho reklamná služba, nebudú v budúcnosti považované za tzv. „strážcov prístupu“ v zmysle európskeho zákona o digitálnych trhoch

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú