Slováci sú vskutku konzervatívny národ. Radšej sa pridŕžame starého, tradičného a osvedčeného a pred niečím novým, doteraz nepoznaným, máme niekedy až prílišný rešpekt. Jedným pravidlom by sme sa však mali riadiť vždy a úplne všetci. V akejkoľvek veci počúvajme rady, vyjadrenia a stanoviská relevantných odborníkov na danú problematiku. Ak by sme sa podľa toho riadili, dezinformácie by v našom mediálnom priestore nemali žiadnu šancu.

Už pekných pár mesiacov sa aj v našom online prostredí vo veľkom prepiera pojem GMO, teda geneticky modifikovaný organizmus. Je pochopiteľné, že pokiaľ sa používa slovné spojenie s citlivým významom – v tomto prípade je to úprava genetického kódu – ľudia zbystria pozornosť. Genetické inžinierstvo je samo o seba stále pre niektorých ľudí kontroverznou témou.

Čo je to GMO

Geneticky modifikovaný organizmus je organizmus, ktorého genetický materiál bol umelo upravený pomocou genetického inžinierstva. Tento proces umožňuje vedcom vložiť, odstrániť alebo modifikovať špecifické gény v DNA organizmu, čo môže viesť k jeho rôznym zmenám. Napríklad bude odolnejší voči škodcom, zlepší sa jeho výživová hodnota alebo bude tolerantnejší voči  nepriaznivým podmienkam prostredia.

Z toho vyplýva, že takto upravené organizmy by mali disponovať celým radom výhod. Napríklad by mohli pomôcť čiastočne riešiť hlad po celom svete, keďže niektoré plodiny by mohli byť geneticky upravené tak, aby mali vyšší výnos. Na to nadväzujú aj výživové vylepšenia, keďže genetický zásah by vedel zvýšiť obsah výživových látok – príkladom je tzv. Zlatá ryža, ktorá produkuje 20-krát viac betakaroténu (vitamín A).

Wikipedia

Ďalej je to znížená potreba použitia pesticídov voči škodcom a chorobám. Ak bude plodina upravená tak, že jej rezistencia voči nepriaznivým vplyvom bude na vysokej úrovni, pestovatelia nebudú musieť robiť postreky chémiou, čo môže prospieť životnému prostrediu, ale aj konzumentom a farmárom.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú