Vedci sa znovu púšťajú do kreatívnych riešení najzávažnejšieho problému ľudskej civilizácie. Reč je o globálnom otepľovaní, ktoré „trýzni“ planétu Zem a klimatické zmeny viditeľne ovplyvňujú okolitý život čoraz častejšie. Tentokrát prišli s nápadom, ktorý má vraj skutočne pomôcť.

Najnovší výskum opísaný vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters poukazuje na kuriózny návrh  rozprášiť do stratosféry približne 5 miliónov ton diamantového prachu ročne, čo by mohlo spôsobiť ochladenie Zeme až o 1,6 stupňa Celzia. Hoci tento pokles teploty nevyzerá závratne, vedci veria, že by mohol prispieť k zmierneniu niektorých najhorších následkov klimatických zmien.

Aktívne zmeny počasia ľudským zásahom nie sú žiadnou novinkou. Podobné návrhy už zahŕňali vystreľovanie oxidu siričitého a iných chemikálií do atmosféry nad Antarktídou, čím by sa znížilo množstvo slnečného žiarenia prenikajúceho na Zem a tým zabránilo jej prehrievanie.

Výskum bol postavený na báze vulkanických erupcií, ktoré často vynášajú obrovské množstvo popola vysoko do atmosféry, čím vytvárajú prirodzený „slnečník“. Napriek tomu má umelé vstreknutie síry aj svoje nevýhody, vrátane tvorby kyslých dažďov a potenciálnych zásahov do existujúcich klimatických vzorcov, ktoré situáciu ešte viac zhoršujú.

globálne otepľovanie - rok 2023
Midjourney

Najdrahšia záchrana ľudstva

Vedci testovali účinnosť diamantového prachu v rôznych klimatických modeloch, kde sa ukázalo, že v porovnaní s inými aerosólmi má výhodu v pomalšom klesaní cez atmosféru, čo zabezpečuje dlhší chladiaci efekt. Okrem toho sa tento prach nezhlukuje, čím minimalizuje riziko „uzamknutia“ tepla v atmosfére, čo by mohlo problémy klimatickej zmeny ešte prehĺbiť.

Aj keď je táto metóda teoreticky bezpečnejšia než vstrekovanie síry, jej realizácia bude náročná. V skutočnosti niektorí odborníci pochybujú o tom, že sa globálne otepľovanie dá úplne zastaviť, a ďalší aspekt je, samozrejme, cena – celkový rozpočet by sa podľa odhadov mohol vyšplhať až na neuveriteľných 200 biliónov dolárov do konca tohto storočia.

Tu by si však ľudstvo malo položiť otázku, či je geoengineering a s ním spojené ovplyvňovanie počasia naozaj cestou, ktorou by sme sa mali vydať. Z dlhodobého hľadiska je však nevyhnutné nájsť udržateľné riešenia.

Musia ale dbať nie len na elimináciu príčin globálneho otepľovania, ale zároveň aj rešpektovať prírodné cykly. Aj keď sa diamantový prach môže javiť ako zaujímavý experiment, riešenie klimatických problémov bude vyžadovať komplexný prístup, ktorý zohľadní nielen technické, ale aj ekonomické a ekologické dopady.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú