Vedci sa už dlho obracajú na extrémne prostredia – hlbiny oceánov a vesmír – pri hľadaní mikroorganizmov, ktoré by mohli pomôcť spomaliť globálne otepľovanie. Ako však informuje CNN, pozornosť upriamili na prekvapivé miesto, kde by sa mohla nachádza spása drastických zmien klímy.

Projekt Two Frontiers Project (2FP), financovaný biotechnologickou spoločnosťou Seed Health, spustil v USA kampaň na identifikáciu „nezvyčajného mikrobiálneho rastu“ v domácnostiach. Vedci totiž veria, že niektoré z mikroorganizmov by mohli absorbovať oxid uhličitý (CO2) alebo rozkladať škodlivé environmentálne látky.

Vedúci projektu Braden Tierney vysvetľuje, že tzv. extrémofilné mikróby, ktoré prežívajú aj v náročných podmienkach, môžu mať vlastnosti využiteľné na riešenie klimatických problémov. Takéto podmienky sa doteraz nachádzali len v prírode, ale nové zistenia ich premiestnili aj do našich domácností a nájdeš ich v spotrebičoch, ako sú mikrovlnky, umývačky riadu či solárne panely.

Mikróby v boji za čistú budúcnosť

Dobrovoľníci zapojení do „kampane extrémofilov“ sú vyzvaní, aby fotografovali akýkoľvek mikrobiálny rast vo svojich domácnostiach – napríklad sliz, usadeniny alebo zvláštne sfarbené povrchy. Ak vedci identifikujú zaujímavé vzorky, pošlú DNA testovacie sady na ich analýzu.

Táto práca je inšpirovaná úspechom z roku 2022, keď výskumníci pri talianskom ostrove Vulcano objavili cyanobaktériu schopnú vysoko efektívne premieňať CO2 na biomasu. Tento proces by mohol byť kľúčom k budúcej udržateľnosti.

klimatické zmeny nový pomocník doma
CitSci.org/CNN/Seed Health

Používanie mikróbov na zachytávanie uhlíka má potenciálne výhody oproti tradičným metódam. Namiesto jednoduchého ukladania CO2 pod zem môžu mikróby tento plyn premieňať na cenné produkty, ako sú kozmetika, palivá či chemikálie. Tento prístup by tak mohol čiastočne pokryť náklady na proces zachytávania.

Avšak aj táto technológia má svoje obmedzenia. Pre svoj chod potrebuje ďalšiu energiu – napríklad slnečné svetlo, zelený vodík alebo organický odpad. Preto je nevyhnutné zabezpečiť, aby bola energia pre tento proces dostupná udržateľným spôsobom.

Využitie extrémofilov presahuje len zachytávanie uhlíka. Mikróby odolné voči soli či detergentom, ako tie v umývačkách riadu, by mohli čistiť znečistené prostredia obsahujúce ropné látky či ťažké kovy. Teplomilné druhy zas môžu pomôcť pri výrobe vodíka – budúceho zdroja čistej energie.

Aj keď sú mikróby fascinujúcim nástrojom, sú len časťou riešenia klimatickej krízy. Ako poznamenala Ara Katz, spoluvýkonná riaditeľka Seed Health, „klimatická kríza si vyžaduje preskúmanie všetkých možných prístupov“.

Slovenský pohľad na mikróby

Je na mieste, aby sme aj na Slovensku sledovali tieto pokroky a uvažovali o ich potenciálnom prínose pre existujúce environmentálne výzvy. Dokáže však mikroskopický svet priniesť skutočné riešenie? Odpoveď závisí od toho, ako efektívne dokážeme spojiť vedecký výskum s udržateľnými energetickými zdrojmi a praktickými aplikáciami v každodennom živote.

Možno jedného dňa budeme mať technológiu, ktorá nielenže pomôže našej planéte, ale zároveň zmení spôsob, akým vnímame svet okolo nás – od umývačky riadu až po hlbiny oceánov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP