Minuloročný výbuch rakety Starship od SpaceX priniesol prekvapujúce zistenia o vplyve štartov rakiet na atmosféru. Tento pokus o štart z Boca Chica v Texase sa skončil explóziou, ktorá sa odohrala len štyri minúty po vzlete, vo výške približne 90 kilometrov. O niekoľko minút neskôr, vo výške 150 kilometrov, nasledovala ďalšia explózia, keď zvyšky rakety úplne zhoreli. Na tému upozornil portál Futurism.

Jedinečná príležitosť

Podľa novej štúdie publikovanej v Geophysical Research Letters tieto explózie narušili ionosféru, vrstvu atmosféry plnú nabitých častíc, ktorá sa nachádza vo výške 80 až 640 kilometrov nad Zemou. V dôsledku tohto incidentu sa vytvorila dočasná „diera“ o rozmere až 2 000 kilometrov.

Čo je pre vedcov zarážajúce, je fakt, že tento jav nebol spôsobený chemickou reakciou, ako je tomu zvyčajne, ale čisto mechanickým vplyvom explózií rakety. Tvrdia, že ide o prvú zdokumentovanú detekciu nechemickej diery v ionosfére vytvorenej v dôsledku umelej explózie.

SpaceX

Raketa Starship pri svojom lete prekonala rýchlosť zvuku, čo spôsobilo vznik silných rázových vĺn, ktoré sa šírili ionosférou. Prekvapivo, tieto vlny smerovali na sever, čo je odchýlka od bežného správania pri štartoch, keď sa vlny šíria smerom na juh.

Výsledkom bolo, že vzniknuté vlny narušili elektróny v ionosfére, čo spôsobilo ich dočasné zmiznutie a neutralizáciu častíc. Aj keď sa táto „diera“ v atmosfére sa zacelila už v priebehu 30 – 40 minút, vedcov zaskočila jej veľkosť a rozsah.

Aj keď podobné narušenia ionosféry nie sú nezvyčajné (môžu ich vyvolať nielen štarty rakiet, ale aj sopečné výbuchy) tento prípad je výnimočný tým, že poskytol vedcom jedinečný pohľad na to, ako rakety ovplyvňujú atmosféru.

Test SpaceX skončil katastrofou

Pred pár mesiacmi prešiel prototyp Starship mokrým testom, počas ktorého bola naplnená palivom a simulovala štartovaciu sekvenciu. Cieľom štvrtého testu bolo, aby druhý stupeň Starship prežil opätovný vstup do zemskej atmosféry, čo sa naposledy nepodarilo a zdalo sa, že bolo pomerne necitlivé aj ovládanie stroja.

Stroj ale vygeneroval veľké množstvo potrebných dát, na základe ktorých vykonali vedci potrebné úpravy nielen z hľadiska softvéru, ale tiež hardvéru. Starship sa bude v najbližších rokoch meniť pravdepodobne po každom lete, keďže ide o nesmierne komplexný systém s kapacitami, ktoré doteraz nedosiahla žiadna iná raketa v histórii. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP