Niektoré čierne diery sú „hladnejšie“ ako iné. Tie vôbec najhladnejšie z nich dokážu pohltiť toľko okolitého materiálu, že doslova ukončia existenciu svojej hostiteľskej galaxie. Tento proces požierania okolitého materiálu býva natoľko intenzívny, že pri ňom dochádza k vzniku vysokoenergetického objektu nazývaného kvazar, čo je jeden z najjasnejších objektov vôbec.

Teraz však skupina vedcov objavila galaxiu, ktorá nielenže prežíva, ale ďalej formuje nové hviezdy aj napriek prítomnosti kvazaru, o téme informovala NASA na svojom webe.

Galaxia, ktorá odporuje súčasným teóriám

Galaxia, v ktorej sa neustále vytvárajú hviezdy aj napriek existencii kvazaru, sa nazýva CQ4479 a od Zeme je vzdialená, 5,25 miliárd svetelných rokov. Objavenie tejto galaxie ukazuje, že rast aktívnych čiernych dier okamžite nezastaví proces formovania nových hviezd, čo je v rozpore so všetkými súčasnými vedeckými prognózami. Dosiahnuté výsledky a ďalšie podrobnosti zverejnili v žurnále Astrophysical Journal.

NASA, ESA, J. Olmsted (STScI)

Závery novej štúdie sú založené na pozorovaniach z lietajúceho observatória SOFIA, čo je v podstate upravený Boeing 747SP vybavený teleskopom s priemerom 2,6 metra. Pomocou tohto observatória sme dokázali objaviť aj vodu na Mesiaci, a to dokonca na miestach, kde by sa nemala nachádzať.

Tentokrát však vedci pomocou observatóriá SOFIA pozorovali galaxiu CQ4479, v ktorej jadre sa nachádza zvláštny typ kvazaru, nazývaný studený kvazar.

Kvazar je veľmi vzdialené vysokoenergetické galaktické jadro, v ktorom sa nachádza supermasívna čierna diera s hmotnosťou niekoľkých miliónov až miliárd Sĺnk. Sú poháňané akrečným diskom (disk plný materiálu padajúci do zdroja gravitácie), ktorý obklopuje čiernu dieru.

Zvyčajne sa nachádzajú v mladých galaxiách a patria medzi najžiarivejšie, najsilnejšie a najenergetickejšie objekty v známom vesmíre. Ich energia dosahuje enormných rozmerov, pričom tie najsilnejšie majú svietivosť až tisíckrát väčšiu ako Mliečna dráha. Viac o tom, čo sú to kvazary nájdeš na tomto odkaze.

Studený kvazar je však špeciálny typ kvazaru, v ktorom aktívna čierna diera stále pohlcuje materiál z hostiteľskej galaxie, ale jeho energia zatiaľ nestihla zničiť všetok chladný plyn, takže hviezdy sa môžu ďalej formovať. Je to vôbec po prvýkrát, čo sme dokázali studený kvazar podrobne preskúmať a zmerať rast čiernej diery, mieru „pôrodnosti“ hviezd a množstvo studeného plynu, upozornil portál Phys.

Ako je možné, že galaxia stále rastie?

Práve množstvo studeného plynu je veľmi dôležité, pretože podľa uznávaných teórií je energia kvazarov natoľko silná, že zahrieva alebo vytláča studený plyn potrebný na vytvorenie hviezd.

Nové výsledky však naznačujú, že existuje relatívne krátke časové obdobie, kedy môže dochádzať k vzniku hviezd aj napriek tomu, že sa v nej nachádza kvazar – krátke vzhľadom na to, že nakoniec aj tak dôjde k zastaveniu tvorby hviezd a k nevyhnutnému koncu galaxie.

Kvazar J1120+0641 ESO/M. Kornmesser

Okrem toho, energia kvazarov dosahuje také hodnoty, že tie najsilnejšie majú svietivosť až tisíckrát väčšiu ako Mliečna dráha a zatieňujú celé galaxie s miliardami hviezd, čo zase zabraňuje pozorovaniu ich hostiteľských galaxií, v tomto prípade bolo CQ4479 možné pozorovať, pretože observatórium SOFIA dokáže detegovať infračervené svetlo vyžarujúce z prachu zahriateho procesom tvorby hviezd (nepriama metóda pozorovania). Podľa autorov štúdie je to dokonca jediné observatórium, ktoré to v súčasnosti dokáže.

Ďalej vedci v štúdii uviedli, že v pozorovanej galaxii každý rok vznikne približne 100 hviezd s hmotnosťou Slnka. „Prekvapilo nás, že sme videli ďalšiu zvláštnu galaxiu, ktorá sa vzpiera súčasným teória“, uviedol jeden z autorov štúdie Kevin Cooke. „Ak bude tento rast rovnako pokračovať, čierna diera aj hviezdy, ktoré ju obklopujú sa strojnásobia, kým galaxia dosiahne svoj koniec“, dodal na záver.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú