Vo vesmíre doteraz existovali štyri základné sily: gravitácia, elektromagnetizmus a silná a slabá jadrová sila. Výskumníci z maďarského inštitútu pre jadrový výskum sú však presvedčení o tom, že objavili novú piatu silu. Prvé náznaky o jej existencii pritom pochádzajú ešte z roku 2016 – píše Science Alert.
V roku 2016 objavili maďarskí vedci pri jadrovom rozpade berýlia zaujímavý úkaz, ktorý sa odlišoval od normálu. Počas tohto rozpadu je emitované svetlo, ktoré ak má dostatočnú energiu, premieňa sa na elektróny a pozitróny. Tieto dve častice sa od seba následne vzdiaľujú v uhle, ktorý možno predvídať. Počas experimentu sa však stalo niečo neočakávané. Počet elektrónov zrazu výrazne vzrástol a zmenil sa aj uhol, pod ktorým sa jednotlivé častice od seba vzďaľovali.
Podľa portálu IFL Science, vedci už v tej dobe uvažovali o tom, že by sa mohlo jednať o novú časticu, prípadne novú silu. Anomália v jadrovom rozpade berýlia naznačovala, že by sa tam mohla nachádzať častica s veľkosťou až 30 – násobku hmoty elektrónu. Na základe týchto zistení bola publikovaná štúdia, ktorá rozšírila súčasnú teóriu známu ako Štandardný model časticovej fyziky.
Objav by mohol zmeniť chápanie vesmíru
Štúdia čoskoro pritiahla pozornosť viacerých svetových odborníkov, ktorí sa viac-menej zhodli na tom, že ide pravdepodobne o novú časticu. A nie len tak hocijakej. Mohlo by ísť o nový druh základného bozónu s hmotnosťou približne 17 MeV. Attila Krasznahorkay, ktorý za celým projektom stojí od roku 2016 vykonal ďalších niekoľko experimentov, pri ktorom sa mu podarilo dosiahnuť podobné výsledky ako na začiatku.

Vedecká obec ale zatiaľ neoslavuje. Objav novej častice je veľká vec a predtým, než dôjde k oficiálnemu vyhláseniu, musí byť jasné a zreteľné, že sa nejedná len o chybu či náhodu, ale daná častica skutočne existuje. Závery sú preto ešte stále otvorené, no ak by sa podarilo potvrdiť tento zvláštny bozón, išlo by o veľkú vo svete vedy.
Look up x17 particle. If true is the biggest news in science since the theory of relativity. Would have huge sweeping ramifications unlike anything in our lifetime. #ForcesofNature
— James I. Swarts (@JamesISwarts) November 21, 2019
Sila tejto častice pôsobí totiž inak než zvyšných štyroch. Predpokladá sa, že nová častica dokáže reagovať s temnou hmotou, ktorá má tvoriť až tretinu vesmíru, no vďaka tomu, že nevyžaruje žiadne elektromagnetické žiarenie, jej existencia ešte nebola priamo potvrdená.
Teraz čítajú

Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru

Nočnú oblohu zahltí o pár dní jedinečný meteorický roj. Kedy bude ideálny čas na pozorovanie a na čo si treba dať pozor?

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Fatálna nehoda Tesly, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, sa zamotáva. Elon Musk vydal kľúčové informácie

Útočí na Slovákov: Nebezpečný softvér zaplavil kalendár iPhonov a šíri falošné odkazy (+ako sa brániť)

Očkovanie má na Slovensku bohatú históriu. Vakcíny už zastavili tetanus aj tuberkulózu, vyvážali sme ich tiež do zahraničia

Trenčín sa zmení na nepoznanie. Primátor predstavil futuristický projekt, ktorý sa pripravoval 10 rokov
