Nevidíme ich, no sú stále okolo nás. Spoliehame sa na ne každý deň, či už v nmobilných zariadeniach, autách, alebo mikrovlnných rúrach. Reč je o magnetoch a magnetických poliach.

Tieto neviditeľné fyzikálne polia sú zároveň aj všade vo vesmíre, pričom neobklopujú len Zem, Slnko, či iné hviezdy, ale aj celé galaxie a tie najväčšie známe štruktúry vo vesmíre.

NASA's Goddard Space Flight Center

Magnetické polia začali astronómovia vo vesmírne objavovať už pred mnohými rokmi. Prekvapujúce však podľa mnohých bolo, že sa objavujú aj v obrovských prázdnych priestoroch vesmíru známych ako „void“ (prázdne miesta vo vesmíre medzi veľkými kozmickými štruktúrami alebo vláknami kozmickej pavučiny).

Hoci tieto magnetické polia sú často veľmi slabé, zvyčajne slabšie ako magnetické polia, ktoré vytvárajú magnety na tvojej chladničke, sú dynamické a majú veľký význam a vplyv na dynamiku vesmíru.

Napriek desaťročiam dlhého a intenzívneho výskumu a záujmu o tieto polia, zostáva pôvod kozmických magnetických polí jednou z najväčších a najhlbších záhad v kozmológii.

Odkiaľ sa vzali magnetické polia vo vesmíre?
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP