Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nastane v najbližších rokoch prielom v energetickom priemysle? Divízia amerického námorného letectva si minulý mesiac podala patent na kompaktný fúzny reaktor, ktorý by mohol byť revolučným riešením v získavaní čistej energie – píše portál Forbes.

Ľudstvo je čoraz viac energeticky závislejšie a len ťažko by sme si vedeli predstaviť čo i len deň bez prívodu energie. Tá sa v súčasnosti získava rôznymi spôsobmi a z rôznych zdrojov (obnoviteľné aj neobnoviteľné). Už mnoho rokov sa ale vedci snažia pochopiť a vytvoriť zariadenie, ktoré je známe aj ako fúzny reaktor. Vďaka nemu by bolo možné získavať obrovské, až takmer neobmedzené množstvo čistej energie. Odpadli by tak všetky starosti ohľadom jej získavania.

Technická revolúcia za rohom?

Plne funkčný fúzny reaktor zatiaľ nebol predstavený pre komerčné využívanie, no takmer všetky svetové veľmoci sa snažia o jeho zhotovenie, nakoľko by tým získali obrovskú výhodu oproti konkurencii. Napodobniť reakciu, ktorá prebieha na Slnku však nie je jednoduché, no americké námorníctvo tvrdí, že ich prototyp to dokáže na istej úrovni. Napriek kompaktným rozmerom však dokáže vyrobiť dostatočné množstvo energie, ktoré by dokázalo zásobovať až 700 000 amerických domácnosti.

Zobraziť celú galériu (4)
NASA's Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab

Čiste teoreticky by takýto reaktor dokázal vyprodukovať 1 GW – 1B TW energie, pričom na vstupe mu stačí len 1 MW energie. Mnohonásobne vyššia efektívnosť a zisk čistej elektrickej energie je tak nepopierateľný. Ak by to takto mohlo fungovať, ako prvé sa majú nahradiť jadrové reaktory na námorných plavidlách, ktorých je približne 150. Využitie fúzneho reaktora však môže byť takmer kdekoľvek, kde je vyžadovaná dodávka elektrickej energie.

Súčasné plány však viac-menej počítajú s nasadením v armáde a námorníctve, čo je škoda. Všade vo svete však už teraz existujú rôzne prototypy a jedným z najväčších je Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER), na ktorom spolupracuje EÚ, India, Japonsko, Číny, Južná Kórea a USA. Jeho cieľom je produkovať desaťnásobne viac energie, než aká mu bude dodaná.

ITER

Ak by sa však patent amerického námorníctva pretavil do skutočnosti, išlo by prinajlepšom až o miliónový nárast vo výstupe. Ide však o pomerne nebezpečné zariadenie, nakoľko k fúzií dochádza pri teplotách až 15 miliónov stupňov Celzia a je potrebné dodávať do plazmového poľa nestabilné izotopy ako je urán či deutérium.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú